Listopadové ozvěny - polovina sezony je za námi

28.11.2023

Pondělní televizní utkání mezi Pardubicemi a Butchisem zakončilo program listopadových zápasů a zároveň je tím (až na jeden zápas) odehrána první polovina základní části. Pojďme se tedy podívat, jak si aktuálně vedou jednotlivé týmy.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice, 33 bodů, 115:46

Tatran je zpět! Aktuálně je sice na čele díky předehranému zápasu, ale v listopadu zvládli střešovičtí všechny 4 zápasy a zcela jistě budou ve druhé polovině bojovat o vítězství v základní části. Do sestavy se vrací Jonáš Kreysa, začlenil se i Martin Kisugite a půdu pod nohama našel po přestupu Jakub Boček. Tatran má tedy v ruce opět široký arzenál zbraní. Otázkou samozřejmě bude, co s týmem udělá semifinále Champions Cupu, ke kterému aktuálně směřuje pozornost, a samozřejmě i případný postup do finále této mezinárodní soutěže.

1. SC TEMPISH Vítkovice, 32 bodů, 100:57

Vítkovice si sezonou proplouvají poměrně v klidu. Na začátku listopadu doma v divokém zápase zdolaly Mladou Boleslav a výrazně si v tabulce pomohli, naopak na konci měsíce přišla vysoká, byť krutá, prohra s Tatranem, která situaci na čele tabulky vyrovnala. Vítkovice se nadále mohou spolehnout na širokou paletu střelců a bodujících hráčů. Aktuálně hned 11 hráčů má na kontě více dvouciferný počet kanadských bodů. Snad jediným bodem k řešení jsou oslabení, ve kterých se Vítky nebrání s úspěšností ani 50%.

Předvýběr.CZ Florbal MB, 30 bodů, 143:63

Listopad v Boleslavi začali prohrou na hřišti Vítkovic a po reprezentační pauze přišel i protrápený, ale vítězný, zápas na půdě FBC. Následně však Boleslav nasázela Bohemce i SKV dvouciferný počet branek a přitáhla se k čelu soutěže. V průběhu reprezentační pauzy podepsal trenér Joonas Naava nový dvouletý kontrakt, což se úplně nečekalo a může to přinést zajímavé konsekvence do dalších měsíců i let. Mladá Boleslav nasázela soupeřům už 143 branek a má v kádru hned 13 hráčů s dvouciferným počtem bodů.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV, 27 bodů, 77:50

Florbalový Robin Hood. V listopadu získal Chodov pouze 5 z 12 možných bodů a obdaroval Karlovy Vary i Black Angels. A mohlo být i hůř, protože i na hřišti Butchisu byl Chodov od ztráty bodů kousek. Tým z pražského Jižního Města tak nevyužil příznivý los a zdá se, že ve druhé polovině sezony bude hlavně hájit příslušnost k elitní šestce. Velkou měrou k aktuálním neúspěchům přispívá i impotentní přesilová hra Chodov je hraje s úspěšností pouhých 25% a pomohl si v nich jen 4 góly, což je mezi elitními týmy zoufalé číslo.

ACEMA Sparta Praha, 24 bodů, 85:69

Sparta má odehráno o zápas méně než její soupeři, může se tedy ještě víc dotáhnout k čelu. Jeden z favoritů soutěže sice stále nijak nezáří, ale daří se mu překlápět zápasy na svou stranu. Do dalších měsíců je však alarmující závislost týmu na první formaci. Ta hraje skvěle a její členové se postarali o 19 z posledních 24 branek týmu. Pokud se někomu podaří tuto pětici ubránit, může mít Sparta velký problém se střílením branek. Nejproduktivnějším hráčem týmu mimo elitní formaci je Matěj Čermák s pouhými 8 body.

FBC Liberec, 23 bodů, 89:103

Zdá se, že Liberci trochu dochází dech. A má to velkou souvislost s výkony brankářů. Petr Chlad aktuálně není takovou oporou a na výsledcích severočechů je to znát. Od Vítkovic a Bohemky inkasoval Liberec 14 branek, od FBC 8. Svěřenci trenérů Kološe a Klucha aktuálně drží klíčové 6. místo zajišťující přímý postup do čtvrtfinále, ale na záda jim již dýchá Bohemka a udržet tuto pozici bude hodně složité.

FbŠ Bohemians, 21 bodů, 106:81

Bohemka nahodila motory. Lípě, SKV a Liberci v součtu nasázeli klokani 38 branek a stoupají tabulkou. Pokud bude chtít Bohemka ještě výš, bude muset zdolávat i týmy nad sebou, což se třeba v případě Boleslavi nepodařilo. Do Vánoc však na Bohemku čekají Karlovy Vary, Butchis a Black Angels, takže se dají čekat 3 výhry a v roce 2024 pak boj o umístění mezi elitní čtyřkou.

TJ Sokol Královské Vinohrady, 18 bodů, 60:100

Prohra s Českou Lípou musí na Vinohradech mrzet. Aktuálně nemohou být svěřenci Jana Kapuciána úplně v klidu, protože soupeři se lehce dotáhli. Vinohrady by potřebovali zlepšit přesilovku, které proměňují jen s úspěšností 27%. Právě přesilové hry by se jim mohli hodit v následujícím trojboji, který hodně napoví o tom, jaká bude sezona SKV. Do Vánoc totiž Sokoli čekají zápasy s Karlovými Vary, Black Angels a Butchisem.

FBC 4CLEAN Česká Lípa, 15 bodů, 67:88

Jako na houpačce jsou výkony České Lípy. Body průběžně naskakují a českolipští jsou v tradičním boji o předkolo play off, ale z některých zápasů musí panovat rozčarování. V listopadu to byly například ztracené body s Black Angels a Butchisem. K udržení stávajícího postavení bude tým kolem Štěpána Slaného pravděpodobně potřebovat i výraznější příspěvek Radka Krajcigra. Ten má 16 bodů, ale v minulosti byli v Lípě zvyklí na ještě daleko vyšší čísla. Nutno však dodat, že Lípa ještě chybí dohrát zápas se Spartou.

BLACK ANGELS, 14 bodů, 51:78

Blaci zabrali. Přestože se v zákulisí povídá hodně příběhů o aktuálním fungování celého klubu, áčko se rozjelo a v listopadu získalo důležité body se všemi čtyřmi soupeři. Vyhrabalo se tak z pásma sestupu. Do Vánoc čekají Black Angels ještě důležité zápasy proti Ostravě a Vinohradům, které mohou hodně napovědět o dalším vývoji sezony. K jejich zvládnutí by bylo dobré vylepšit přesilové hry. Hodnota 19% je na florbal opravdu hodně slabá.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 14 bodů, 51:81

Další špatný měsíc mají za sebou v Ostravě. Nebýt 2 bodů z posledního zápasu proti Liberci, bylo by ještě hůře. I tak se FBC aktuálně nachází v zóně play down a na vinně je hlavně produktivita týmu, se kterou souvisejí i přesilové hry. Jejich využití je v případě FBC pouhých 17% a to jich Ostrava hrál 23! V nejbližších dvou zápasech se Ostrava utká s Butchisem a Black Angels a rozhodně má nůž na krku.

BUTCHIS, 10 bodů, 73:107

Butchis je příjemným oživením soutěže. Vlastě ani v jednom z listopadových zápasů nebyl kmen daleko od bodů, ale vyšlo to až v klíčovém zápase proti Pardubicím. Butchis před televizními kamerami zvítězili a posunuli se na 12. místo. Zajímavostí určitě bylo dvouzápasové angažmá legendárního Davida Rytycha a bude zajímavé sledovat, zda se v sestavě objeví znovu. Klobouk se musí smeknout před přesilovkou týmu Jana Zahalky. I po polovině základní části má nováček úspěšnost 75% a pomohl si 12 přesilovkovými góly!

FB Hurrican Karlovy Vary, 6 body, 69:103

Karlovy Vary vykradly chodovskou tvrz, ale v dalším kole podlehly Pardubicím. Tím je řečeno skoro vše. Místo utržení od posledního místa přišla facka a opětovné přiblížení kde dnu. V posledních zápasech se však zdá, že se pomalu rozkoukává tatranská kolonie, včetně nové posily Vojtěcha Kůna, a to by mohlo být, spolu s návratem Miloše Tyla, světlo na konci tunelu. V nadcházejících zápasech mají Vary poměrně těžký los, chleba se pro ně začne lámat v lednu.


SOKOLI Pardubice, 6 body, 54:113

Nejhorší obrana, takřka nejhorší útok a pouhých 6 bodů. Pardubice si mohou gratulovat, že zdolaly Karlovy Vary, protože jinak už by byly v opravdu velkém průšvihu. Týn nadále vede Martin Zozulák, ale zdá se, že ani změna na lavičce žádný velký efekt nepřinesla. Pardubice dokáží část utkání držet krok s většinou týmů, ale no body to stačilo pouze dvakrát. Již nyní se dá říct, že se perníkáři play down opět nevyhnou. Pokud máme jmenovat jednu pozitivní věc, tak jsou to fanoušci. Před podporou pardubického týmu je potřeba smeknout. Uvidíme, zda se fanoušci dočkají větší radosti.