Král Karas!

25.11.2020

Již před startem sezóny bylo jasné, že Jiří Curney překoná svého trenéra Petra Novotného a stane se držitelem rekordu v počtu asistencí v nejvyšší soutěži. Kvůli ligové pauze se čekalo trochu déle, ale v televizním zápase proti České Lípě už asistence číslo 308 padla. Symbolicky Karas, jak se mu ve florbalovém prostředí přezdívá, nahrával svému oblíbenému spoluhráči Janu Natovovi.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Jiří Curney je fenoménem naší nejvyšší florbalové soutěže, ve které hraje již 15. sezónu. Za tu dobu oblékal dresy Třince, FBC Ostrava, Chodova a v posledních letech je neodmyslitelně spjat s Mladou Boleslaví. 

Aktuálně drží rekordy v počtu kanadských bodů (697), gólů (388) i asistencí (309) a je otázka, zda vůbec mohou být někdy překonány. Během letošní sezóny určitě překoná metu 700 bodů a 400 branek a jeho myšlenky určitě mohou směřovat k magickému číslu 1000. Curney totiž rozhodně nezpomaluje, hraje v nejsilnějším superligovém týmu a navíc se mu vyhýbají zranění. 

Kromě nesporného talentu hraje roli ještě jeden důležitý aspekt. Narozdíl od mnoha svých vrstevníků Curney nikdy neopustil českou nejvyšší soutěž. Navíc hraje v době, kdy se výrazně rozšířil počet zápasů. I proto budou jeho čísla jen ztěží překonatelná, neboť je předpoklad, že nejlepší čeští hráči budou domácí soutěž opouštět a své nejlepší roky stráví v zahraničí. 

Abychom jeho výkony nesnižovali, je třeba říci, že Curney disponuje i druhým nejvyšším průměrem bodů na zápas. Aktuálně je jeho bodový průměr 2,22 a v celé historii domácí nejvyšší soutěže najdeme jediného hráče, který má průměr vyšší. Je jím Patrik Dóža. Ten má průměr 2,37, ale odehrál 216 zápasů méně. Prakticky totožným průměrem (2,21) se může pochlubit Tom Ondrušek a posledním hráčem, který drží průměr nad hodnotou 2, je Radek Suchý, kterého však pamatují spíše prezidenti dnešních klubů než hráči a fanoušci.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Když se podíváme, kdo by mohl atakovat čísla boleslavského snipera, tak najdeme jen pár jmen. Respektive reálně asi nikdo, ale hypoteticky se dá mluvit o Tomu Ondruškovi, Janu Natovovi, Marku Vávrovi a Lukáši Hájkovi. Spíše však můžeme očekávat, že třinecký odchovanec bude své rekordy posouvat do závratných výšin a nejspíš zůstane jeho jméno na vrcholcích žebříčků navždy.

Závěrem prostě nemůžeme minout téma Jiří Curney a reprezentace. Přestože je juniorským vicemistrem světa a bronzovým medailistou ze seniorského MS, neprorazil na reprezentační úrovni tolik, jak by se dalo čekat. Úřadující Florbalista sezóny odehrál v reprezentaci 65 zápasů a zaznamenal 66 bodů (40+26). Především v éře Radima Cepka patřil ke klíčovým mužům a spolu s Matějem Jednrišákem a Janem Natovem tvořil první útok. 

V posledním období však jeho role v týmu klesala. Na domácím MS sice byl, ale rozhodně ne v roli elitního útočníka. Po domácím MS se pak přidal k té části týmu, která pod vedením Petriho Kettunena odmítá oblékat reprezentační dres. Po MS ve Finsku bude Curneymu 32 let a je tedy otázkou, zda ho nový trenér do svých plánů zahrne.