Kdy jindy?

20.09.2022

Až tihle kluci dorostou a získají zkušenosti.. Kolikrát už jsme tohle v případě Bohemians slyšeli? Zatím nikdy výběr Michala Jedličky nepřešel přes nástrahy čtvrtfinále. Zdá se, že letos pro změnu tohoto paradigmatu dělají maximum. Posledních 10 let chrlí zelenobílá továrna na talenty jednoho juniorského reprezentanta za druhým, ale efekt na klubové výsledky je jen velmi malý. 

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

První generací, která měla posunout klokany mezi elitu, byly ročníky 1993 a 1994. Jména jako Martin Šimek, Martin Poláček, Vojtěch Bagin, David Sládeček, Tomáš Nushart, Jakub Šárka či Martin Kisugite budila napříč mládežnickými soutěžemi hrůzu a brzy se všichni objevili i v nejvyšší soutěži. Jenže pouze poslední dva jmenovaní Bohemce pomohli i po prolomení hranice 25 let věku. Zbytek skončil dříve nebo změnil klubové barvy.

A tak přišla generace ročníků 1996 a 1997. Jen v bronzové juniorské reprezentaci na MS 2015 bylo zástupců Bohemky hned 8! Jmenovitě Patrik Kieler, Aleš Höffer, Jakub Kordoš, Petr Tůma, Filip Bílek, Radek Mandík, Jan Cimbálek a David Šimek. Pouze poslední jmenovaný dnes nastupuje v nejvyšší soutěži, ale v dresu střešovického Tatranu.

Ročník 1998 byl ovlivněn odchody. Milan Meliš a Petr Brautfergera zmizeli do Tatranu, kam je odvedl Jiří Jakoubek a Daniel Mück přestoupil do Chodova, zůstal tak pouze Kryštof Krbec, který tým opustil před touto sezonou. V záloze však byly úspěšné ročníky 1999 a 2000. Hlavní tváře obou ročníků byli Matyáš Krebener a Josef Juha. Oba dnes v rámci Superligy působí na jiných adresách, takže z ročníku 99 v kádru Bohemky zbyl prakticky jen Jan Dobisík a z ročníku 2000 Patrik Šebek.

Nyní se dostáváme k aktuálním pokladům líhně Bohemians. Jedná se samozřejmě primárně o Filipa Formana, Jana Maliče a Jakuba Buršíka. První dva jmenovaní mají před sebou poslední rok smlouvy a u obou je velká pravděpodobnost, že po tomto ročníku zamíří do zahraničí. Vzhledem k tomu, že v uplynulé sezoně se juniorka Bohemky nedostala ani mezi 12 nejlepších týmů Česka, nastal čas tým výrazně doplnit a dát tak Formanovi a spol. šanci podívat se do semifinále.

Bohemians byli letos na trhu zdaleka nejaktivnější. Jejich kádr rozšířilo hned 8 hráčů! Největšími jmény jsou samozřejmě navrátilec Martin Kisugite a další muž vracející se ze Švýcarska Jan Řehoř. Mezi velká jména se dá počítat i juniorský mistr světa Ondřej Kawulok a opomenout nemůžeme ani současného juniorského reprezentanta Jaroslava Petráka. Výčet doplňují Michal Strnad, Patrik Rozkovec, Šimon Hronek a slovenský reprezentant Samuel Virga.

Po letech trpělivého zapracovávání odchovanců či hráčů přivedených v mládeži, které však nepřineslo výsledky, evidentně na Bohemce mění strategii a pokouší se tým posunout prostřednictvím příchodů zvenčí. Je jisté, že tahle injekce musela stát pěkných pár set tisíc a Bohemka se tak možná poprvé v historii dostává do situace, že musí! První dva kroky zatím zvládla.