Kdo nám zkazil Superfinále?

10.04.2022

Nadpis je trochu bulvární, ale odpověď je nikdo. Hned na začátku je třeba si uvědomit, že Superfinále není exhibiční show, ale soubojem o mistrovský titul. Oba účastníci musí odehrát minimálně 34 zápasů v průběhu necelých 8 měsíců, aby se do Superfinále dostaly, a je jejich povinností udělat naprosté maximum pro zisk trofeje!

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Už z podstaty věci nelze od superfinálových zápasů očekávat velkou sportovní podívanou. Od založení modelu Superfinále jsme viděli 10 zápasů o titul. Mnohé nabídly dramatickou podívanou, ale také jsme několikrát dostali dietnější menu. Doposavad nejvíce přetřásaným zápasem byl ten z roku 2017. V něm Chodov vedený Davidem Podhráským čelil jasnému favoritovi v podobě Mladé Boleslavi a zvolil velmi efektivní defenzivní taktiku, které svěřenci Jana Pazdery nedokázali čelit. Petr Novotný byl tehdy kapitánem týmu a letos se ocitl v podobné pozici.

Zdravotními patáliemi zdecimovaný tým Mladé Boleslavi se ocitl v roli outsidera a zřejmě poprvé v historii byl vděčný za model Superfinále. Trenérský štáb Boleslavi tedy zvolil takovou taktiku, která ho mohla dovést k úspěchu. A to se také povedlo! Petr Novotný tak absolutně splnil svůj úkol a trochu napodobil cestu Davida Podhráského. I on svůj tým dovedl k obhajobě velmi defenzivní taktikou, kterou nedovolil soupeři rozjet ofenzivní kolotoč.

Jenže je potřeba se podívat i na druhou střídačku. V roce 2017 Jan Pazdera a jeho trenérský štáb absolutně nedokázali reagovat na vývoj utkání a nechali si vnutit hru Chodova, která jim nebyla vlastní. Letos se to víceméně opakovalo. Tatranu sice hra Mladé Boleslavi vůbec nevyhovovala, ale Milan Fridrich s Luďkem Benešem nesáhli k žádné razantní změně herního stylu a prostě doufali, že se za stavu 1:1 trefí Tatran.

Je jasné, že například vyšší pressing by mohl otevřít prostory pro protiútoky Boleslavi, ale na druhé straně by mohl přinést zisky míčků a především zvýšení tempa zápasu. K tomu ale prakticky vůbec nedošlo a Tatran tak přijal herní plán soupeře. Proto vinit staronové mistry, že nám zkazili Superfinále je liché. Na tanec musí být vždycky dva a tentokrát se oba týmy rozhodly tančit v rytmu Mladé Boleslavi.