Kdo má nejvíc odchovanců?

15.09.2023

Všechny nejvyšší soutěže odstartovaly, v plném proudu je také Champions Cup. Ještě než se začneme ohlížet za některými událostmi sezony, podíváme se do materiálu, který každoročně vydává Český florbal. Do ruky se nám totiž dostal Oficiální průvodce florbalovou sezonou. Využili jsme jednu z kolonek u hráčů, která říká, ve kterém klubu zahájili svou florbalovou cestu.

foto: FBC Liberec
foto: FBC Liberec

Provést hráče od nejútlejšího věku až do nejvyšší soutěže je ve velkých sportech skoro nemožné a už i ve florbale těchto úkazů ubývá, ale stále se to ještě klubům daří ve velmi slušné míře. Než se dostaneme k číslům, je třeba podotknout, že některé týmy nevyplnili 23 míst v soupisce a teoreticky se tak mohli o nějakého odchovance obrat. Je to mimochodem zarážející, protože právě na tato volná místa by kluby logicky měly zapsat své mladé hráče, se kterými počítají do budoucna.

Největší líheň Liberec

První trio tvoří severočeské kluby Liberec, Česká Lípa a nováček Butchis. U Liberce je to logické. Dlouhodobě pracuje s mládeží velmi dobře a vzhledem k tomu, že přivádět hráče z jiných měst je složité, je sázka na odchovance naprosto logická. Z České Lípy se neodchází. To tvrdí Štěpán Slaný a vypadá to, že má pravdu. Lípa sice nemá zdaleka tak dobrou mládež, ale hráči, které vychová, většinou zůstávají v klubu. Mezi Liberec a Lípu se vklínili Butchis. Na první pohled je velice sympatické, že tým prošel až do nejvyšší soutěže s mnoha svými odchovanci, ne druhou stranu se vkrádá otázka. Bude to stačit?

Silné kluby pospolu

V druhém sektoru se sdružují, s výjimkou Pardubic, ambiciózní kluby, které velmi dobře pracují se svou mládeží, ale zároveň vědí, že pro úspěch musí doplňovat své kádry i odjinud. Pardubice by se naopak dali připodobnit k Liberci jen s o úroveň slabší mládežnickou strukturou. Řadí se sem tedy Vítkovice, Tatran, Chodov, Black Angels, Pardubice a Bohemians.

Nemáme nebo nedáváme šanci

Do třetí části patří kluby, které své odchovance, kteří by stačili na Superligu, buď nemají nebo jim nedávají tolik šancí. To je případ Sparty. Ta s mládeží bezesporu pracuje kvalitně, ale aktuálně drží místa v jejím kádru hlavně přespolní. Někde na půli cesty je ostravské FBC. Kdysi bašta mládežnického florbalu dnes trochu propadá, přesto by se čekalo, že její odchovanci zaberou na soupisce více míst. No a pak tu máme dva kluby, které jsou prakticky závislé na importu hráčů od konkurence. Karlovy Vary a SKV se nemohou pyšnit špičkovou mládeží a na počtech odchovanců je to znát.

Made in Bolka

Každý klub má svou cestu a ta boleslavská je, i přes všechny proklamace, založená na agresivní přestupové strategii. Ze 23 hráčů na soupisce tak prošli kompletní mládeží Boleslavi pouze 2, což je v rámci Superligy absolutně nejméně.

FBC Liberec 12
Butchis 11
FBC Česká Lípa 10
Vítkovice 8
Tatran 7
Chodov 7
Black Angels 7
Pardubice 7
FbŠ Bohemians 6
FBC Ostrava 5
Karlovy Vary 5
SKV 4
Sparta 4
Florbal MB 2