Kdo je favorit 1. ligy?

05.09.2020

1. liga mužů se rozbíhá jako první ze všech celostátních soutěží. Druhá nejvyšší soutěž se v posledních letech rozrostla na 14 účastníků a nabízí týmům nepřeberné množství nacestovaných kilometrů. I z těchto důvodů není pro kluby příliš atraktivní a pád ze Superligy je považován za malou tragédie. A kdo tedy bude mít největší šanci vysvobodit se a postoupit do nejvyšší soutěže? 

foto: Bulldogs Brno
foto: Bulldogs Brno

1. liga je tradičně těžko čitelná. Často záleží, zda kluby mohou využívat různých střídavých startů ze Superligy nebo na tom, zda zkušení hráči některých týmů jezdí i na venkovní zápasy. 

Mezi favority na postup by určitě měl patřit vítěz základní části minulého ročníku. Karlovy Vary sice přišly o Michala Strachotu, ale v kádru zůstal střelec Michal Klápa a přišel produktivní útočník Dominik Emlar. Do okruhu favoritů musíme určitě řadit Bulldogs Brno. V kádru Brna nedošlo k velkým změnám, ale veskrze mladí hráči by měli být zase o rok zkušenější. Třetím velkým aspirantem na postup by mohlo být Ústí. Klubu se podařilo udržet všechny své klenoty v čele s Dominikem Benešem a vysokými ambicemi se netají.

Ve druhé vlně by se mohlo pohybovat Kladno. To přes léto výrazně oslabilo, ale lze očekávat, že v průběhu podzimu svůj tým doplní a na jaře bude útočit na postup. Ve špičce se bude určitě pohybovat i Chomutov. Klub se dlouhodobě po všech stránkách připravuje na postup a už loni ukazoval, že se s ním musí hodně počítat. 

Za touto pěticí by se mohl utvořit silný střed tabulky. Torpedo Havířov získalo zpět zkušeného Štěpána Laju a jeho přínos nelze podceňovat. Znojmo loni prožilo velmi špatnou sezónu, ale dá se předpokládat, že letos bude lepší. Naopak Jaroměř bude mít těžkou práci, aby zopakovala loňský úspěch. Nicméně ztrátu Emlara vykompenzovaly příchody z Pardubic, takže to není nemožné. Kunratický Start byl loni příjemným osvěžením ligy, ale jeho výkonnost je nevyrovnaná. Bude také záležet, jak moc bude Start využívat hráče Chodova. 

Trochu víc než v loňské sezóně lze čekat od Gullivers. V klubu se poslední roky pracuje dobře a mělo by se to začít projevovat i v 1. lize. České Budějovice pracují víceméně s loňským kádrem a nelze čekat žádný velká progress.

Poslední tři kluby sídlí nejvýchodněji. Slovan Havířov je schopen potrápit favority. Vždyť má na lavičce Václava Komačku a Lukáše Hrubého, který bude také stále hrát. O Petrovicích se dá říci to samé. V kádru najdeme řasu bývalých hráčů ostravského FBC v čele s jedním z nejlepších hráčů historie Petrem Skácelem.

Nováčkem soutěže je Letka Ostrava, která získala 1. ligu od Rožnova. Těžko říci, co od loňského účastníka Národní ligy čekat, ale i v kádru Letky najdeme zajímavá jména jako Ondřej Vavro.

V 1. lize se opravdu těžko odhaduje, takže by nás měl čekat opravdu zajímavý ročník. Jenže už nyní víme, že Kladno odkládá svůj první zápas a je otázkou, jak COVID bude dále zasahovat.