Kam to dotáhli juniorští medailisté z roku 2003?

09.06.2020

Po krátké odmlce pokračujeme v tématu České mládí pod lupou. V minulých týdnech jsme se podívali na to, kolik odchovanců mají v kádrech jednotlivé superligové týmy a také, jak se daří jejich scoutiungu. V dalších dílech našeho seriálu se podíváme na úspěšné juniorské reprezentace a na prosazení jejich členů do elitního florbalu, potažmo mužského národního týmu. Dnes se budeme věnovat týmu, který pro ČR získal vůbec první juniorskou medaili. Je to tak dávno, že jsme ani nesehnali medailovou fotku. Bylo to v roce 2003 v Praze. 

Juniorská reprezentace má v Česku trochu jiné postavení než třeba v severských zemích. Rozdíl je vidět už jen na průběhu jednotlivých cyklů. Zatímco české týmy se od skončení MS připravují již s týmem, který bude startovat na dalším šampionátu, Švédsko a Finsko často v prvním roce nového cyklu používají i hráče, kteří na nejbližším mistrovství startovat nemohou. Důvod je jasný. Nechtějí v tuto chvíli liché ročníky připravit o možnost být nejstarším ročníkem a absolvovat kolečko reprezentačních akcí.

Velkou výhodou českých juniorských reprezentací je také fakt, že velké množství juniorů nastupuje v Superlize a mají v týmech klíčové role. To se v dalších zemích TOP4 neděje zdaleka v takové míře a naše národní týmy to samozřejmě velmi zvýhodňuje.

A teď už k juniorskému MS 2003. Jednalo se o historicky 2. MS juniorů a pro český florbal bylo velmi důležité. Vedením národního týmu byla pověřena dvojice Rudolf Škubal a Jaroslav Marks. Ti tehdy mohli vybírat 20 hráčů a 3 brankáře ročníků 1985 a mladší. Češi na tomto MS ve skupině podlehli Švédsku, v semifinále Finsku a o v boji o 3. místo porazili Švýcarsko. Mistry světa se stali Fini, kteří měli ve svém kádru produktivní trio Lauri Kapanen, Jani Kukkola a Henri Johansson a jejich branku strážil Jarno Ihme.

Pozice v brankovišti obsadilo trio Jakub Koráb, který byl jedničkou Jiří Vochozka a Tomáš Blažek. Jakub Koráb později udělal zajímavou kariéru a kromě Future chytal také v Bohemians či Mladé Boleslavi. Jiří Vochozka zvolil netradiční cestu z Tatranu do FBC Ostrava, kde jeho kariéra poměrně brzy skončila a Tomáš Blažek se stal obětí herního stylu FBC Ostrava, kde to brankáři opravdu neměli lehké. První dva jmenovaní se dostali i do mužské reprezentace. Jakub Koráb si v ní připsal 29 startů a Jiří Vochozka 7. Ani jeden z nich si však nezachytal na mužském šampionátu.

Z hráčů v poli byl nejvýraznější postavou Tomáš Doležal, který se dostal i do All Star teamu turnaje a skončil na 10. místě kanadského bodování. Bohužel mu zdraví nedovolilo rozvinout svůj talent i mezi muži a v seniorské reprezentaci se nikdy neobjevil.

Do mužské reprezentace se nakonec prokousalo 8 hráčů a 5 z nich si zahrálo i na některém ze seniorských šampionátů. Vůbec největší otisk zanechal v reprezentaci Tomáš Sladký, který má dnes vůbec nejvíc reprezentačních startů v historii, medaili z mužského MS mají i Vojtěch Skalík, Marek Deutsch, Martin Vladař. Bez seniorské medaile zůstal Petr Kadlec a trio Petr Salát, Michal Soukup a Ladislav Mlynář do reprezentace jen nakouklo.

Zbylých 12 hráčů se dříve nebo později z florbalových hřišť vytratilo nebo nedosáhli výkonnosti pro národní tým mužů. Přitom tam byla hodně zajímavá jména jako Jakub Kyselý, Vladimír Nevrkla či Michal Plaček.

Dnes, takřka 17 let po pražském mistrovství, hraje na nejvyšší úrovni duo Tomáš Sladký a Ondřej Vaculík. Zbylí hráči se bohužel neposunuli ani do trenérských či manažerských rolí a v lepším případě hrají nižší soutěže.

Je 5 hráčů, kteří se dostali od juniorské medaile až na seniorské MS, hodně nebo málo? Na to samozřejmě neexistuje jasná odpověď. Pro zajímavost z týmu mistrů světa se to podařilo stejnému počtu hráčů. Kromě zmiňovaného kvarteta legend to byl ještě Marcus Ballström.

Nominace českého týmu na MS 2003:

Vicher Radim
Jantoš Radek
Vladař Martin
Doležal Tomáš
Kyselý Jakub
Kadlec Petr
Hošek Martin
Duda René
Deutsch Marek
Nevrkla Vladimír
Blažek Tomáš
Vochozka Jiří
Koráb Jakub
Marafko Patrik
Salát Petr
Mlynář Ladislav
Skalík Vojtěch
Plaček Michal
Soukup Michal
Sladký Tomáš
Šimek Václav
Trunkát Michal
Vaculík Ondřej