Kam kráčíš Extraligo?

03.05.2023

Pomalu se blíží uzávěrka přihlášek do soutěží a začínají probublávat spekulace o tom, jak bude v nové sezoně vypadat nejvyšší soutěž žen. Český sport a florbal nevyjímaje je zužován nedostatkem financí. Roky Covidu, následná energetická krize a snížená podpora vlády mohou zapříčinit, že se nejeden klub dostane do potíží. A zdá se, že to z části dopadne i na Extraligu žen.

foto: FBK Jičín
foto: FBK Jičín

V uplynulých dnech se už oficiálně dostalo na povrch, že v příštím ročníku neuvidíme Jičín. Ten byl sice pověstný menší tréninkovou morálkou svého kádru, ale díky mnoha hráčkám s velikou florbalovou kvalitou a zkušenostmi byl bez problémů dlouholetým účastníkem Extraligy. 

A zdá se, že to nebude vše. Florbalovým prostředím už se několik dní šíří informace, že nejvyšší soutěž nebude hrát ani Start98, který je nástupcem legendárních Tigers. Pod nohou hlavičkou sice tým vypadl z úplné špičky, ale stále patřil mezi stabilní a ambiciózní celky. Podle našich informací to vypadá, že v nové sezoně budeme Start vídat už jen v 1. lize. 

Extraliga tak pravděpodobně přijde o dva dlouholeté účastníky a to její kvalitě jistě nijak nepomůže. Sportovní cestou se do nejvyšší soutěže vrátily Židenice a před pár dny dotáhl své snažení Třinec. Dostaly se k nám informace, že i v Třinci přemýšlí, zda nejvyšší soutěž hrát, ale v tuto chvilku to spíš vypadá, že ano. Týmy Židenic a Třince postoupily na úkor Mladé Boleslavi a Panthers, takže by se narozdíl od Superligy mohlo těžiště posunout trochu více na východ, což by jistě byla vítaná změna.

Otázkou však je, jak Český florbal nahradí Jičín a případně i Start. Podle všeho by Mladá Boleslav a Panthers jakožto sestoupivší neměli být první na řadě a spíše budou oslovený týmy Black Angels a Prague Tigers.

Ať už bude výsledek jakýkoliv Extralize žen jako celku to rozhodně nepomůže. V první řadě je to další rána pro prestiž soutěže a pravděpodobně i sportovně soutěž opět utrpí.

A tak se znovu otevřou nekonečné diskuze o tom, zda byl nejvyšší soutěž žen neměla mít méně účastníků, jak je tomu třeba ve Švýcarsku.