Junioři se z Dánska vrátili bez medaile

01.05.2023

V neděli skončilo 12. MS juniorů, které tentokrát hostil dánský Frederikshavn a českému florbalu tentokrát moc radosti nepřineslo. Svěřenci Matěje Klucha se vrátili bez medaile a to se stalo naposledy v roce 2013, kdy v týmu působili hráči jako Valeš, Gruber či Kisugite. 

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Matěj Klucho se svým realizačním týmem stál před těžkým úkolem, když měl navazovat na předchozí dva šampionáty, na kterých čeští junioři slavili zlato. V průběhu celého reprezentačního cyklu se zdálo, že český tým výkonnostně převyšuje Švýcary a Finům je minimálně vyrovnaným soupeřem. Medaile tedy byla opět reálným cílem. Naděje fanoušků ještě více rozdmýchalo vítězství nad Finskem v základní skupině. Češi šli do semifinále z pozice vítěze skupiny a soupeřem jim bylo Švýcarsko, které mělo být z týmů elitní čtyřky nejslabší. 

Jenže v semifinále podali čeští mladíci velmi slabý výkon. Za celý zápas vyslali Češi na branku Švýcarska pouhých 22 střel a to se většinu zápasu museli tlačit do útoku, neboť prakticky celý zápas prohrávali. Prohra 2:7 odsoudila český tým k boji o 3. místo, ve kterém nastala odveta s Finskem. 

Čeští junioři tentokrát podali daleko lepší výkon než v semifinále. Po první třetině vypadalo vše růžově. Češi vedli 3:1 a kráčeli za bronzem. Jenže Finsko ve 2. třetině skóre otočilo až na 3:5. Vteřinu před koncem třetiny snížil Daniel Chatrný a vlil Čechům energii do žil. Jaroslav Petrák na začátku 3. třetiny vyrovnal a v čase 57:44 přišla opět chvíle Daniela Chatrného, který poslal český tým do vedení. To však vydrželo jen 39 vteřin a zápas o bronz tak došel skrz prodloužení až k nájezdům. V těch se trochu opakoval scénář celého zápasu. Češi vedli, Fini otočili, ale Adam Zubek prokázal pevné nervy a poslal nájezdy do náhlé smrti. Zubek i podruhé ustál tlak a vyrovnal, což se v 7. sérii nepodařilo Gattnarovi a Finsko mohlo začít slavit.

Pro český florbal, který pomalu začínal brát medaile z juniorských MS jako samozřejmost, tak šampionát skončil velkým zklamáním a realizační tým se dostal do nezáviděníhodné pozice, protože před ním stojí jasný úkol vrátit české juniory na medailové pozice.

Pojďme se podívat, jak se dařilo jednotlivým hráčům:

Vojtěch Bílek (1+2) - Po výborném play off v dresu Bohemky se možná čekalo, že dostane výraznější pozici. Většinu zápasů začínal v roli náhradníka a rozhodně se na šampionátu nepřiblížil ke klubovým výkonům z posledních týdnů.
Jakub Bohuslávek (2+3) - V posledních letech se stalo módou hrát v obraně útočníky. Bohuslávek je jedním z příkladů. Rozhodně nezklamal, ale v útoku by možná byl jeho přínos větší. 
Adam Draslar (80,39%) - Výkonům Haleše a Jurca ze zlatých šampionátů se nepřiblížil. Na turnaji předvedl řadu skvělých zákroků, ale několik branek se určitě dalo chytit a příliš se mu nepovedly ani nájezdy v zápase o bronz.
Filip Eliáš (2+4) - V roli kapitána nebyl tak výrazný jako jeho předchůdci, ale své si odehrál. Trochu proplouval sestavu, což mu jistě také nepomohlo. 
Jakub Faksa (1+3) - Neměl moc povedenou sezonu a MS na to jen navázalo. Postupně propadal sestavou a jeho přínos nebyl příliš velký.
Lukáš Fukala (2+4) - Patřil k nejzajímavějším českým hráčům. Z hráčů Vítkovic je možná nejméně známý, ale svými výkony si rozhodně řekl o pozornost.
Martin Gattnar (3+1) - Od autora 33 superligových branek se určitě čekalo víc. Měl být hlavní palebnou silou výběrů, ale jeho výkony zůstaly hluboko za očekáváním.
Daniel Chatrný (8+1) - V sezoně měl hluchá období, ale formu načasoval skvěle. Tedy alespoň tu střeleckou. Byl nejproduktivnějším hráčem týmu a prosazoval se i proti elitním soupeřům.
Ondřej Jankovský (3+3) - V ofenzivě byl hodně vidět a projevilo se to i na bodovém kontě. Na druhou stranu na obranné polovině to kolem něj občas hořelo.
Vojtěch Kún (3+1) - Byl asi největším překvapením nominace a z tohoto pohledu určitě nezklamal a za své vystoupení se určitě nemusí stydět.
Jakub Mühlfeit (1+0) - Svůj defenzivní part odehrál poměrně solidně, ale nějaký nadstandardní příspěvěk od něj nepřišel.
Adam Palčinský (2+6) - Možná se to nečekalo, ale z vítkovického útoku byl vidět nejvíc. Dobře využíval svých fyzických parametrů a byl pro soupeře velkým nebezpečím.
Jaroslav Petrák (2+0) - Možná největší zklamání. Střelec 39 superligových branek nepatří do obrany a bylo to vidět. Na druhou stranu měl i tak dost šancí, hlavně v přesilovkách, které neproměnil.
Josef Sedláček (0+0) - Moc prostoru na turnaji nedostal, což je možná škoda.
Filip Smutný (2+0) - Neprožil moc dobrou sezonu a turnaj to jen potvrdil. Bohužel nenašel svou střeleckou formu z minulé sezony a týmu v ofenzivní produkci moc nepomohl.
Tomáš Týc (100%) - Dostal jen část utkání z Polskem, ve které nedostal branku.
Matěj Vavroušek (2+1) - Trochu plul sestavou, vyzkoušel si pozici v centru i v obraně. Vzhledem k povedené sezoně se od něj asi také čekalo víc.
Antonín Votava (0+1) - Moc prostoru nedostal, takže není příliš co hodnotit.
Michael Wertheim (1+1) - Nejmladší člen týmu, který se jako jediný může účastnit dalšího MS, rozhodně nezklamal a patřil spíš k tomu lepšímu. Za dva roku bude tahounem.
Adam Zubek (2+3) - Ne že by vyložejně propadl, ale mnozí očekávali, že bude největší hvězdou a tahounem týmu. To se bohužel nestalo a i on byl spíš stínem svého superligového já.

Matěj Klucho - Jeho úkol byl nesmírně těžký. V týmu měl kvalitní hráče, ale zdálo se, že chybí osobnosti. Narozdíl od předchozích šampionátů nenašel ideální složení formací, příliš nefungovaly ani přesilovky a oslabení, takže vliv realizačního týmu nelze hodnotit úplně pozitivně.