Jsou florbalové soutěže v Česku nastaveny správně?

17.06.2020

Florbal je mladý sport a stále je na cestě vzhůru mezi tradiční sportovní odvětví. Tato cesta může trvat ještě desítky let, ale zároveň je třeba říct, že minimálně v počtu registrovaných členů je florbal velmi mezi konkurenty velmi vysoko. A proto v hnutí často vyvstává otázka, zda se s hráči zachází správně, a to především z hlediska soutěží. Dnes se podíváme na některé soutěže v mužské větvi českého florbalu.

foto: FBC Česká Lípa
foto: FBC Česká Lípa

Univerzální pravdu nezná nikdo a rozhodně ani my si neodvažujeme tvrdit, jak by to vše mělo být. Pojďme se však podívat na jednotlivé nejvyšší soutěže a na jejich logiku. Můžeme se přitom opřít i o zkušenosti z jiných sportů, které již podobným vývojem prošly a častokrát šláply vedle.

Začněme u Superligy. Tu v této chvíli hraje 14 klubů, přičemž k poslednímu rozšíření došlo přes sezónou 2017/18. Tehdy postoupily 2 regionální bašty Znojmo a Ústí a vše se zdálo na dobré cestě. Všichni se totiž asi shodneme, že ideální stav by byl, kdyby byl v každém regionu jeden silný klub. Jenže během následujících 3 sezón se situace znatelně změnila a dnes je v Superlize hned 6 pražských klubů. Navíc se samozřejmě neustále vrací otázka, zda je v Česku dostatek kvalitních hráčů na 14 týmů. Odborníci napříč sporty i státy se shodují, že hlavním hnacím motorem je konkurence. Je v české Superlize dostatečná? 73 hráčů juniorského věku, kteří letos naskočili do nejvyšší florbalové soutěže, ukazuje, že tomu tak spíš není a kluby musí kádry doplňovat mladými hráči více než je standardní ve vyspělé florbalové Evropě i v konkurenčních sportech. Když se podíváme na tabulky dalších českých kolektivních sportů, tak profesionální soutěže mají stejně nebo často i méně účastníků. U fotbalu a hokeje je to 14 týmů, u basketbalu, házené, volejbalu a futsalu je to 12 účastníků nejvyšší soutěže. Přesto debata o počtu členů florbalové smetánky v posledních letech utichla a do budoucna zřejmě vůle na zúžení soutěže nebude.

Stejný počet účastníků má také 1. liga mužů. K jejímu rozšíření došlo ještě o jednu sezónu dříve. Tato soutěž je po florbalové mapě daleko více rozprostřená a pokud centrem Superligy je Praha, tak v případě 1. ligy je to především Moravskoslezský kraj. Ten má v 4 zástupce. Další prvoligová centra nalezneme na jihu Moravy a severozápadě Čech. Už jen u tohoto výčtu je jasné, že hlavním problémem této soutěže je neúměrné cestování a je otázkou, zda by se 1. liga nemohla hrát formou dvou divizí. Pro porovnání se Superligou uveďme, že v letošním ročníku 1. ligy nastoupilo 80 hráčů juniorského věku.

U obou nejvyšších mužských soutěží se ozývají hlasy, že by ligy mohly být užší, ale v zásadě obě fungují dobře. Úplně jiný příklad je juniorská soutěž, která v posledních letech nabrala obludných rozměrů a bude velmi těžké ji vrátit do rozumného stavu. Problémem nejvyšší juniorské soutěže byl velmi tvrdý sestupový klíč. V minulosti hned 3 ze 12 účastníků padali přímo. Stávalo se tak, že přímo spadl i tým, který byl třeba jen 3 body od play off. Ligová komise se tento problém rozhodla vyřešit svérázně a soutěž prakticky úplně otevřela.

V minulé sezóně se do nejvyšší juniorské soutěže přihlásilo 29 týmů! Ty se během bleskové kvalifikace rozdělili na 12 týmů KB ligy juniorů a dvě divize 1. ligy. Nutno říct, že účastníci KB ligy juniorů rok co rok prakticky kopírují předchozí ročníky a tento stav tak dává za pravdu těm, kteří volají po návratu klasické soutěže a změkčení sestupového klíče. Otevřená soutěž logicky ztrácí na své prestiži a kvalitě. Do loňské kvalifikace naskočilo neuvěřitelných 672 hráčů. Opravdu máme v ČR tolik špičkových juniorů? To je samozřejmě častá otázka. Už jen to, že z celkového počtu bylo 216 dorostenců ukazuje spíše na opak. O juniorské lize by se dalo psát mnohé, ale nejspíše by to k ničemu nevedlo. Prosadit změny směrem k vyšší konkurenci se totiž nepovedlo ani respektovaným florbalovým osobnostem v čele s trenéry juniorského národního týmu. A tak budeme nejspíše nadále kráčet ve stopách hokeje a fotbalu, kteří si svou nejvyšší juniorskou soutěž také zničili a nyní nemohou najít cestu zpět.

Nakonec snad ještě horší výsledek přinesla reorganizace dorostenecké soutěže. Tu by mělo letos hrát hned 42 týmů! Ty jsou rozděleny do skupin a košů. Díky tomuto systému sice pro některé týmy z regionů vznikla možnost potkat silnější týmy z ostatních částí republiky, ale většina elitních klubů na tomto systému spíš tratí a dorostenecká liga pro ně ztrácí prestiž. Přitom se nabízela možnost rozdělit republiku na 2 nebo 3 divize, do kterých by se kumulovaly nejsilnější týmu a v konkurenčním prostředí se navzájem tlačily kupředu. Do letošního ročníku 1. ligy dorostenců nastoupilo 1286 hráčů! Z toho 330 bylo věkem starších žáků.

Mohli bychom pokračovat i například Divizí, která prošla proměnou před loňskou sezónou, ale už bychom zřejmě byli moc nízko a musíme si také něco nechat do budoucna.

Jaký je váš názor na české florbalové soutěže? Je jejich nastavení správné? Přináší dostatečnou konkurenci? Motivuje hráče a trenéry na sobě pracovat? Na toto a další otázky si každý z nás asi musí odpovědět sám. My jsme se jen snažili nastínit jejich fungování.

Když je ještě před lety hrála nejvyšší juniorská soutěž v klasickém formátu, byl jejím hlavním problémem příliš tvrdý sestupový klíč. Přímo sestupovaly 3 z 12 týmů Například v sezoně 2016/17, kdy se hrála klasicky naposledy, měli sestoupit 2 ze 3 těchto týmů. Bulldogs, Black Angels a Sparty, kteří uhráli 24, 24 a 21 bodů. Poslední Hradec Králové...

Článek o odchovancích v superligových týmech vás zaujal, takže jsme využili Oficiální průvodce florbalovou sezonou ještě jednou a podívali jsme se na ženskou Extraligu. Opět jsme využili jednu z kolonek u hráček, která říká, ve kterém klubu zahájily svou florbalovou cestu.

Všechny nejvyšší soutěže odstartovaly, v plném proudu je také Champions Cup. Ještě než se začneme ohlížet za některými událostmi sezony, podíváme se do materiálu, který každoročně vydává Český florbal. Do ruky se nám totiž dostal Oficiální průvodce florbalovou sezonou. Využili jsme jednu z kolonek u hráčů, která říká, ve kterém klubu zahájili svou...