Jendrišák definitivně zpět!

28.04.2022

Reprezentaci mužů čeká již koncem května odložený boj o světový šampionát, jejž bude hostit Švýcarsko. Trenér Jaroslav Berka oznámil, kteří hráči se v italském Celanu představí. Kromě několika nováčků nastoupí také zkušení reprezentanti Matěj Jendrišák a Jakub Hubálek. 

foto: Český florbal
foto: Český florbal

"Zvolili jsme kombinaci zkušeností a mládí. Kvalifikace je pro nás jedinou příležitostí vidět hráče před Světovými hrami v ostrých zápasech. Cíl je budovat základní principy naší hry, a zároveň si vyzkoušet nějaké možnosti směrem k vrcholům, které nás letos čekají. Samozřejmě i pro hráče se jedná o možnost, jak si vybojovat nominaci," nastínil Berka. 

Kvalifikace se bude hrát ve formátu 3x15 minut, což mělo dopad také na finální složení nominace. Podle pravidel IFF s sebou může hlavní trenér vzít 15 hráčů a dva brankáře. Oproti nominaci na zrušený únorový termín utvoří brankářskou dvojici s Martinem Halešem Martin Beneš.

Do Celana neodcestují po dohodě s hlavním trenérem hráči, kteří s ohledem na dlouhou minulou sezonu dostali prostor na odpočinek. Toto se týká mladoboleslavských Lukáše Bauera a Adama Hemerky a Adama Delonga z Vítkovic. "Zmínění hráči nejedou po vzájemné dohodě. Měli velmi dlouhou sezonu 2020/21, kdy hráli až do poloviny června a šli téměř bez odpočinku do letošního ročníku. Zároveň se jedná o hráče, u kterých máme o jejich roli směrem k národnímu týmu jasnou představu, budou-li prokazovat svou očekávanou výkonnost. Kromě toho nebudeme moci využít ani Josefa Rýpara, který z osobních důvodů tuto akci vynechá a na jehož absenci na tomto srazu reprezentace jsme byli osobně domluveni již delší dobu. Máme ale v širším výběru spoustu kvalitních hráčů a již dříve jsem avizoval, že chceme dát během kvalifikace prostor některým mladým klukům, aby se ukázali v zápase," objasňuje Berka.

Kromě mladých florbalistů se také chystá několik návratů. Reprezentační dres znovu oblékne kapitán Linköpingu Matěj Jendrišák a vítkovický obránce Jakub Hubálek. "Jsme přesvědčení, že nám tito hráči dokáží výrazně pomoci svými individuálními dovednostmi. Chceme vidět, jak se jim bude dařit v zápasech i jak budou fungovat v rámci celého týmu," komentuje jejich nominaci lodivod národního týmu.

Premiéru v seniorské reprezentaci si kromě zmíněného brankáře Haleše mohou připsat i juniorští mistři světa z Brna Petr Majer, Šimon Stránský a nejlepší střelec turnaje Matěj Pěnička. Mladí hráči ukazují svou kvalitu v superlize a nyní dostanou šanci i v reprezentačních zápasech. "Svými výkony si o pozvánku do národního týmu řekli, ač každý z nich je naprosto odlišným florbalistou. Každý z těchto tří hráčů je svým pojetím hry velmi unikátní a efektivní. Bude zajímavé sledovat jejich první kroky v mužské reprezentaci a právě kvalifikační utkání jsou vhodnou příležitostí pro jejich první starty," vysvětlil volbu nováčku Berka už při nominaci na kemp do Kutné Hory.

Ve skupině E narazí Češi na domácí Itálii, Slovinsko a Španělsko. S pořádající reprezentací se Češi utkali osmkrát a pokaždé uspěli. Naposledy v roce 2016, kdy v rámci kvalifikace ve Škofja Loce zvítězili 13:0. Na stejné akci pak Češi sehráli dosud jediné střetnutí se Slovinci, jež ovládli 11:0, na poslední kvalifikaci v Lotyšsku pak národní tým poprvé potkal Španěly a zdolal je přesvědčivě 18:1.

V případě vítězství ve skupině se o celkový triumf poperou s nejlepším ze skupiny F, v níž jsou florbalisté z Německa, Pobřeží Slonoviny, Rakouska a Slovenska.

NOMINACE REPREZENTACE MUŽŮ

Brankáři: Martin Beneš (Sparta Praha), Martin Haleš (Sokol Pardubice).

Obránci: Jiří Besta, Jakub Hubálek, Ondřej Vítovec (vš. 1. SC Vítkovice), Jakub Gruber (Florbal MB), Martin Kisugite (Florbal Köniz, Švýc.), Ondřej Němeček (Tatran Střešovice).

Útočníci: Filip Forman (FbŠ Bohemians), Matěj Havlas (Tatran Střešovice), Matěj Jendrišák (Linköping IBK, Švéd.), Mikuláš Krbec, Marek Zouzal (oba Sparta Praha), Filip Langer (FBC Kalmarsund, Švéd.), Petr Majer (Westend Indians, Fin.), Matěj Pěnička (Florbal MB), Šimon Stránský (FBC Liberec).

EMERGENCY LIST

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Lukáš Kříž (Tatran Střešovice).

Hráči: Martin Čermák, Jonáš Kreysa (oba Tatran Střešovice), Rostislav Gattnar, Matyáš Šindler (oba 1. SC Vítkovice), Adam Hemerka, Lukáš Punčochář (oba Florbal MB), Matyáš Krebner (Wiler-Ersigen, Švýc.), Tom Ondrušek (Florbal Chodov).

PROGRAM REPREZENTACE MUŽŮ NA KVALIFIKACI

24. 5. | 13.00 Česko - Slovinsko

25. 5. | 13.30 Španělsko - Česko

26. 5. | 18.30 Itálie - Česko

27. 5. zápasy o konečné umístění

autor: Tisková zpráva Český florbal