Je florbal profi sport? Musel by testovat!

03.11.2020

Sportovním světem v Česku hýbe rozhodnutí vlády obnovit svou činnost, že profesionální sporty mohou rozjet tréninkovou i zápasovou činnost. Budou však muset dodržet striktní hygienická opatření.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

V Česku neexistuje žádná kategorizace, která by řekla, které sporty jsou profesionální, ale natavené parametry jasně oddělují fotbal od zbytku sportovního světa. Podle Milana Hniličky, předsedy Národní sportovní agentury, půjde třeba o pravidelné testování před každým kolem či omezení počtu osob potřebných k zajištění jednotlivých akcí. Podrobnosti by se zástupci jednotlivých sportů měli dozvědět dnes a také mohou žádat o výjimky.

Podle Luďka Mádla bude hlavní hygienička Jana Rážová požadovat po sportovcích, kteří půjdou do zápasů, nejvýše 48 hodin starý PCR test. Z finančního hlediska je tuto podmínku schopen splnit pouze fotbal. Například hokej by musel testovat i třikrát týdně a pravděpodobně bude žádat o nějakou formu výjimky.

Pro další sporty jako házená, volejbal či florbal bude nejspíše nemožné ufinancovat testování svých hráčů a nelze očekávat, že by v tomto případě hygienici a ministerstvo ustupovali. 

Moudřejší budeme v nejbližších hodinách a dnech, minimálně však sportu svitla nějaká naděje, ke které se může upínat.