Jaké byly čtvrtfinálové série?

10.03.2022

Čtvrfinálové série jsou minulostí a papíroví favorité si zajistili postup mezi nejlepší čtyřku. Pojďme se krátce ohlédnout za jednotlivými sériemi a výkony týmů.

foto: Sparta
foto: Sparta

Předvýběr.CZ Florbal MB - FBC Liberec 4:0 (8:3, 4:3, 5:4p., 6:2)

Čekal se jasný průběh a realita byla úplně jiná. Liberec sice postrádal Radka Valeše, který si poranil koleno, a v prvním víkendu i Šimona Stránského, ale působil Mladé Boleslavi až nečekaně velké problémy. Nadšeně bojující Liberec si užíval účast mezi nejlepší osmičkou a mnoho hráčů ze sebe vymáčklo maximum. Jmenovat určitě musíme brankáře Mücka, který svůj tým držel, hráči jako Smutný, Kopecký, Ferdan či Janeček trávili na hřišti v průměru více než 26 minut. 

Ale pojďme k Boleslavi. Ta nakonec prošla do semifinále v nejkratším možném čase a tak může vládnout spokojenost. Formu si ze základní části přenesl Milan Tomašík, který byl v sérii nejproduktivnějším hráčem týmu. Jinak ovšem dokázali úřadující mistři rozprostřít produktivitu mezi široké spektrum hráčů. Hned 13 borců zaznamenalo alespoň 2 body. Stinným bodem série je výpadek Dominika Beneše, který nenastoupil do druhého víkendu a už předtím se mu příliš nedařilo, když měl v kolonce +/- hodnotu -3.

Tatran Střešovice - BLACK ANGELS 4:0 (9:1, 7:5, 9:4, 9:6)

Jasný postup Střešovic se čekal, ale vývoj série byl asi až příliš jednoznačný. Blaci dokázali v základní části překvapit nejednoho favorita, ale v play off selhali. Občas to ze strany Tatranu vypadalo jako pověstné povolit - přitáhnout. Když Střešovice šláply na plyn, neměl soupeř příliš šancí. V dresu Black Angels řádil Jakub Boček, který zaznamenal 13 bodů. Velmi produktivní byli i Jakub Hromada a Tomáš Hanák, ale například zlatý juniorský medailista Hanák skončil sérii se strašlivou bilancí -11, když byl u 19 branek Tatranu!

Střešovičtí si příjemně zahráli, hned 13 hráčů zaznamenalo 2 a více bodů. Krom obvyklých opor ukázal potenciál i Martin Čermák (5+2). Tatran svého soupeře přehrával všemi formacemi, dal prostor oběma brankářům a skvěle se naladil na semifinále.

1. SC TEMPISH Vítkovice - FAT PIPE FLORBAL CHODOV 4:1 (3:7, 5:4sn., 7:2, 6:4, 4:3sn.)

Vítkovice splnily roli favorita, ale pořádně se nadřely. Chodov se velmi dobře připravil a rozhodně nadělal Pavlu Brusovi nejednu vrásku. Celkové skóre série bylo pouze 25:20 a hned dvakrát se rozhodovalo v samostatných nájezdech. Kdo ví, jak by série vypadala, kdyby ve druhém zápase vyhrál nájezdy Chodov. Tomu velmi dobře zachytal Karel Hodík a gólový apetit prokazovalo duo Petr Majer a Marek Vávra. Sami se postarali o 9 z 20 gólů týmu. Naopak už druhé play off po sobě nevyšlo ideálně Tomu Ondruškovi. Stejně jako loni neskóroval ve hře 5 na 5.

Vítkovice se absolutně mohly spolehnout na svou první formaci. Její členové vstřelili 21 z 25 branek! Prakticky všichni ostatní hráči své minizápasy v sérii prohráli. A to může být pro ostravský tým veliký problém pro semifinálovou sérii, kde pravděpodobně narazí na Tatran, který disponuje širší paletou střelců. Možná bude útoku kolem Matyáše Šindlera více vyhovovat otevřenější hra, ale úplně se na to spolehnout nedá.

ACEMA Sparta Praha - FbŠ Bohemians 4:2 (4:3, 6:3, 12:5, 4:5p., 5:6p., 4:3sn.)

Sparta nakonec splnila roli favorita, ale určitě si představovala snadnější postup. Vždyť vedla již 3:0 na zápasy, ale nakonec musela sérii zlomit až v nájezdech 6. zápasu. Dle očekávání byla tato série nejvyrovnanější, ale zároveň se rozhodně nejednalo o žádné florbalové hody. I Bohemka tentokrát zvolila pragmatický přístup a hodně pasáží bylo vyložejně nudných. 

Bohemka se opět spoléhala na produktivitu Filipa Formana, kterému zdatně sekundoval Jakub Buršík, byť část série nehráli spolu. Filip Forman sice zaznamenal 12 bodů (3+9), ale také skončil s bilancí -1. Problémem klokanů je však šíře kádru. Jen 3 hráči překročili hranici 5 bodů a třeba velmi vytěžovaný Matúš Gajdoš nezaznamenal ani bod. Třetí formaci pak trenér Jedlička prakticky nemohl využít. Sebastian Rod zakončil sérii s bilancí -12, Pavel Čihák -9 a v plusu celkově skončili pouze 4 hráči.

Sparta to nakonec zvládla, ale byla to dřina. S výkony, které předvedla ve čtvrtfinále, nebude mít v dalším kole příliš šancí. A je otázka, zda je schopná svůj výkon ještě posunout. Spolehnout se jednoznačně může na brankáře Martina Beneše a vyrovnanou soupisku. Ve čtvrtfinále vynikal extra motivovaný Josef Juha, který si připsal 8 bodů (5+3) a skončil s bilancí +9. Stejnou statistikou se může pyšnit i Marek Zouzal. Naopak lehké zklamání může vládnout nad výkony a jeho formace, která zakončila sérii v mínusových číslech.

V neděli večer se bude volit semifinále. Lze očekávat, že Mladá Boleslav sáhne po Spartě a otevře si tak brány Superfinále. V tom případě nás bude čekat extrémně zajímavá série mezi tradičními rivaly Tatranem a Vítkovicemi.