Jak míchají přestupy kartami Extraligy žen?

22.06.2020

Zatímco elitní pražské týmy Chodov a Tigers krvácí a hlásí jeden odchod do Švýcarska za druhým, tak oba ostravské týmy svou sílu minimálně udržely, spíše možná ještě posílily. Když se k tomu přidá soustavné posilování Tatranu, lze očekávat, že se tabulka Extraligy hodně promíchá. 

foto: 1. SC Vítkovice
foto: 1. SC Vítkovice

Jak jsme již psali švýcarskou nejvyšší soutěž bude v příští sezóně hrát minimálně 8 nových českých hráček a další odchody jsou ještě v jednání. Tímto exodem bude jednoznačně nejvíce trpět dvojice týmu z jedné haly. Chodov opustily Řepková, Jiráková a Plášková, Tigers pak Řezáčová s Pekárkovou, které by měla následovat i Eliška Trojánková.

Ztráty zaznamenaly i ve Vítkovicích, ale na rozdíl od jmenovaných pražských týmů dokázaly své ztráty zacelit. Díry po odchodech českých reprezentantek Šupákové a Paloncyové by měly s přehledem zacelit dvě slovenské reprezentantky se zkušeností ze zahraničí. Do Vítkovic se totiž vrací duo Michaela Šponiarová a Alžběta Ďuríková. Úřadujícího mistra navíc doplní i švédská hráčka Lina Hägg, která přichází z druhé nejvyšší soutěže ve Švédsku. Vítkovice by tak opět měly být největším favoritem domácí soutěže a jejich prezident Tomáš Krásný dokonce vyslovil přání vyhrát prestižní Champions Cup.

V závětří za jednoznačným favoritem soutěže však vyrostl velký konkurent. Ostrava se může opírat o mnoho výrazných osobností a ty pro novou sezónu doplní talentovaná útočnice Pavlína Bačová, která přichází z Bulldogs Brno. Ostrava tak nemůže mít jiný cíl než účast v Superifinále.

A je tedy v lize někdo, kdo může narušit nadvládu ostravských celků? Při pohledu na soupisky se zdá, že nejblíže by mohl být střešovický Tatran. Ten začal pod rukama Michaely Marešové mohutně posilovat a postupně do kádru přivedl tři opory Tigers. Denisu Billou, Vendulu Beránkovou a nejnověji Nikolu Hermannovou. Když se k tomu přičte řada juniorských reprezentantek, vzniká pro soupeře nebezpečný koktejl.

A co dál? Chodov ztratil tři své nejproduktivnější hráčky a k tomu Nelu Jirákovou, zatím však žádné posily neohlásil. Pravděpodobně tak bude spoléhat na své juniorky, které v posledních letech patřily ke špičce soutěže. Může však takový tým pomýšlet na Superfinále? Pravděpodobně by semifinále bylo výkonnostním stropem.

Snad ještě hůře jsou na tom Tigers. Historicky nejúspěšnější ženský klub zfúzoval do Kunratic a začal psát již několikátou kapitolu své historie. Na jejím začátku patrně musí zapomenout na medailové ambice. Již tak prořídlý kádr opustily Řezáčová, Pekárková, Hermannová, které bude pravděpodobně následovat i Trojánková. Velký otazník se údajně vznáší i nad dalšími hráčkami v čele s Eliškou Chudou.

Na semifinále by si tak mohly brousit zuby i Židenice či Bohemka. Brněnský tým byl příjemným překvapením loňské sezóny a jen dva vyhrané zápasy ho dělily od semifinále. Pokud budou v Židenicích pokračovat v dobré práci, mohli by si svůj sen splnit v nové sezóně. Bohemka bude opět spoléhat na produktivní duo Poláková - Bočanová. Jenže výkonnostní propast za nimi je tak velká, že je otázkou, zda to může stačit na výhry nad již jmenovanými týmy.

Další týmy se budou dívat spíš pod sebe. Panthers pravděpodobně nebudou mít problémy s udržením, protože mají v kádru několik kvalitních hráček v čele s brankářkou Horňákovou. Ostatní čtyři týmy pak pravděpodobně budou hrát o holé přežití. Jičín sice posílí Žůrková, ale strategie klubu rozhodně neslibuje velký progress, Brno přišlo o dvě klíčové hráčky, Olomouc v posledních letech stále propadává a od nováčka z Boleslavi asi nelze čekat velké věci.

Přestože Extraliga přišla o mnoho kvalitních hráček, může být paradoxně zajímavější a především od 3. do 8. místa i vyrovnanější. Bohužel to zřejmě opět bude na úkor kvality.