Jak bude vypadat Berkova reprezentace?

20.12.2021

Každá změna trenéra přinese nový vítr. Pozice jednotlivých hráčů se najednou mění. Někteří ztrácí jistotu, jiní cítí šanci. Každopádně jsou všichni na špičkách. I proto se říká, že nové koště dobře mete, byť se často jedná o velmi krátkodobý efekt. Současná velmi výrazná změna u kormidla mužské florbalové reprezentace může přinést velmi zajímavé změny, ale také nemusí. Mnoho lidí z florbalového prostředí považovalo za nejlepší variantu roční pokračování Petriho Kettunena, což by přineslo kontinuitu. Úspěšný tým z Finska by pak velmi pravděpodobně pokračoval v podobném složení. 

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Pojďme se podívat na kádr z bronzového mistrovství a kdo by ho mohl pro nadcházející MS opustit. Jako první se nabízí kapitán Tom Ondrušek. Právě u něj bude záležet, jakou cestou se nový realizační tým vydá. Pokud bude chtít maximálně zachovat kontinuitu, Ondrušek v týmu zůstane. Pokud do týmu noví trenéři říznou, bude možná Ondrušek první na ráně. Druhým jménem na odstřel by mohl být Martin Beneš, ale.. Zaprvé ho pojí dlouholetá vazba s Jaroslavem Berkou, zadruhé se na jeho místo moc konkurentů necpe. Pavel Brus by mohl vytáhnout kartu Lukáše Součka, Jaroslav Berka pak třeba Martina Haleše, kterého zná z juniorské reprezentace. 

A jaké nové zajíce by mohli trenéři vytáhnout z klobouku? Velkou otázkou bude, jak se postaví k takzvaným rebelům. Někteří už jsou možná za zenitem, ale někteří by určitě měli reprezentaci co dát. Nejvíce se samozřejmě mluví o Matěji Jendrišákovi. Nejlepší český hráč posledního desetiletí se vrátil po zranění na hřiště a ve svém klubu nosí kapitánskou pásku. Je obrovskou otázkou, jak by Jendrišák zapadl do aktuálního týmu lidsky i herně a bude to pro trenéry obrovský oříšek. Z rebelů by za uvážení určitě stála dvojice obránců Patrk Suchánek a Jakub Hubálek. Oba jsou praváci, což je nedostatkové zboží, a oba dlouhodobě podávají skvělé výkony. Do obrany by určitě zapadl i Lukáš Veltšmíd, který dlouhodobě působí ve Švýcarsku. Pokud jsme diskutovali o roli Matěje Jendrišáka, musíme zmínit i Milana Tomašíka. Dlouhodobě prokazuje vysokou výkonnost a dokáže zahrát prakticky v jakékoliv roli. Poslední dvě rebelující jména jsou Jan Natov a Daniel Šebek. První jmenovaný sice rehabilituje po zranění kolene, ale oba by mohli zacelit díru na levém křídle, kde Tom Ondrušek ani Josef Rýpar nijak nepřesvědčili. Ze zkušenějších hráčů by se dali zmínit ještě Martin Pražan, který má velmi blízko k Marku Vojtovi, Patrik Dóža, který se po těžkém zranění vrací k florbalu, a Daniel Šešulka, který dlouhodobě působí ve švýcarské NLA.

A teď se pojďme podívat mezi mladší ročníky. Která nová jména byl mohla do reprezentace nakouknout? Z hráčů, kteří nezískali titul juniorského mistra světa, jsou to jistě Marek Zouzal, Michal Sládek či Rostislav Gattnar. Z juniorských mistr světa by šanci mohli dostat Jakub Boček, Petr Majer, Tomáš Hanák či Šimon Stránský. 

Již na konci ledna by se měla hrát kvalifikace o nadcházející MS a nominace nám může přinést mnoho odpovědí.