Hvězdy a zklamání podzimu

30.11.2021

V pondělí jsme se věnovali týmům a hodnocení podzimní části sezony Livesport Superligy z jejich pohledu. Dnes se podíváme na jednotlivce. Kdo potvrdil svou extratřídu? Kdo vyletěl jako kometa? A kdo selhal? Dočtete se v následujících řádcích. V každé kategorii jsme vybrali 5 hráčů.

foto: FbŠ Bohemians
foto: FbŠ Bohemians

Hvězdy podzimu

Filip Forman (FbŠ Bohemians)

16 zápasů / 20 gólů / 31 asistencí / + 33

Loni zazářil v Superlize i v SSL, v létě získal titul juniorského mistra světa a na podzim pokračoval v nastoleném trendu. V devatenácti letech táhne na zádech celou Bohemku. Na hřišti tráví v průměru skoro 27 minut, posbíral 51 kanadských bodů a ze svých spoluhráčů dělá výrazně lepší hráče. Zaslouženě se probojoval i do nominace na nadcházející MS ve Finsku.

Ondřej Němeček (Tatran Střešovice)

17 zápasů / 12 gólů / 11 asistencí / + 21

Jednoznačně nejužitečnější hráč lídra tabulky. Od návratu z SSL potvrzuje Němeček svou extratřídu a úroveň Superligy výrazně převyšuje. Na hřišti tráví skoro 25 minut na zápas a kromě defenzivní práce plní i útočné úkoly. Velmi platný je i v přesilovce, ve které dal už 6 branek. Samozřejmě i jeho uvidíme na MS.

Petr Majer (FLORBAL CHODOV)

17 zápasů / 19 gólů / 20 asistencí / + 16

Vybírali jsme jednoho z ofenzivního dua Majer - Vávra a volba nakonec padla na mladšího z dvojice. Ten navazuje na skvělé výkony z minulé sezony. Obránci si s jeho pohybem v útočném pásmu nevědí rady a získává tak mnoho situací pro sebe nebo pro kolegy z útoku. Majer tráví na hřišti něco málo přes 21 minut na zápas a většina jeho branek je ze hry 5 na 5, což je o to cennější.

Jakub Boček (BLACK ANGELS)

16 zápasů / 23 gólů / 14 asistencí / + 17

Před rokem a půl reálně bojoval o MS. Následně ho přibrzdilo nepříjemné zranění, ale teď je zpět v plné síle a je opět hlavní ofenzivní silou Black Angels. S jeho skvělým pohybem si obránci často nevědí rady a brejkový styl týmů mu velmi svědčí. Pokud statistiky nelžou, hraje průměrně jen necelých 17 minut a o to jsou jeho čísla cennější. 

Marek Beneš (Tatran Střešovice)

10 zápasů / 16 gólů / 15 asistencí / + 20

O jeho nominaci jsme dlouze diskutovali, protože skoro polovinu podzimu vynechal pro zranění. Nakonec však převážili statistiky. Drží si průměr víc než 3 body na zápas a kdyby odehrál kompletní porci minut, naháněl by Filipa Formana na čele bodování. Věřme, že bude na MS zdráv, protože jeho dovednosti bude český tým potřebovat.

foto: Panthers Otrokovice
foto: Panthers Otrokovice

Komety podzimu

Ronald Gašparík (PANTHERS OTROKOVICE)

15 zápasů / 16 gólů / 19 asistencí / + 15

S českou nejvyšší soutěží má zkušenosti již z Tatranu. Z něj se vydal do Švýcarska a odtud zpět do Česka, ale tentokrát do Otrokovic. Tam se hned stal ústřední postavou a vládne produktivitě týmu. Dokáže být velmi kreativní, ale zároveň se nebojí sám zakončit. 

František Vykopal (PANTHERS OTROKOVICE)

14 zápasů / 22 gólů / 9 asistencí / + 4

Na superligové scéně již působí poměrně dlouho a každý rok dělá pokroky. Podle našich informací před sezónou zvažoval změnu dresu, ale nakonec zůstal a asi udělal dobře. Především jeho střela tahem kolem obránce musí strašit všechny superligové brankáře. 22 gólů ho řadí na dělené 2. místo v celé Superlize.

Filip Smutný (FBC Liberec)

16 zápasů / 20 gólů / 11 asistencí / + 1

Dal by se sem zařadit i Šimon Stránský, ale zvolili jsme jeho mladšího kolegu. Ten vletěl do Superligy jako uragán. Jeho velkou předností je orientace v prostoru a následné zakončení. 20 superligových branek je toho důkazem.

Daniel Chatrný (FBC Ostrava)

17 zápasů / 22 gólů / 8 asistencí / + 7

Stejně jako Smutný je členem nově se tvořící reprezentace juniorů. Pravák s výbornou střelbou dokáže těžit z práce svách spoluhráčů a už nasázel 22 branek. Navazuje tak na tradici ostravských kanonýrů v čele s Alešem Zálesným.

Karel Petrák (FbŠ Bohemians)

15 zápasů / 20 gólů / 7 asistencí / + 37

Do Superligy vlétl fantasticky. Po boku Filipa Formana strašil obrany soupeřů. Prvních 5 startů v nejvyšší soutěži mu přineslo 12 branek. V dalších 10 zápasech už připsal "jen" 8 branek, přesto jsou jeho čísla na ligového novice naprosto úžasná.

foto: Florbal Chodov
foto: Florbal Chodov

Zklamání podzimu

Tom Ondrušek (FLORBAL CHODOV)

15 zápasů / 10 gólů / 12 asistencí / + 8

Pro většinu superligových hráčů by Ondruškovi statistiky byly velmi dobré. Od kapitána reprezentace a druhého nejprodkutivnějšího muže historie soutěže se čeká něco úplně jiného. Na hřišti často působí bez zájmu a chuti, byl namočen i do některých momentů, které Chodov stáli body. Kdybychom odečetli přesilovkové trefy, měl by teď na kontě 5 gólů.

Radek Krajcigr (FBC Česká Lípa)

16 zápasů / 10 gólů / 5 asistencí / - 18

V minulých letech také tonul ve statistice +/- v superligovém podpalubí, ale vyvažoval to vysokou produktivitou. Letos se zatím střelecky trápí. Šance má, ale nedaří se mu v zakončení. To dokumentuje i 0 na kontě přesilovkových branek. 

Pavel Sládeček (Tatran Střešovice)

17 zápasů / 0 gólů / 1 asistence / -10

Není to tak dávno, co byl v úvahách reprezentačních trenérů. Ale podzim se mu nevydařil. V týmy lídra tabulky má hroznou bilanci -10, což je pro obránce bez vlivu na produktivitu týmu velmi špatné. Věřme, že ho druhá část sezony potká v lepší formě.

Lukáš Souček (1. SC Vítkovice)

7 zápasů / 5 výher / 4,29 / 74,79%

Není to žádný průšvih, ale ještě rok na zpět byl považován za možná nejlepšího brankáře soutěže. Následně přišla nějaká zranění a jakoby přišel o jistotu. Letos dokonce zatím neodchytal ani nadpoloviční většinu zápasů. Dál se ale čekat, že zkušený brankář bude v další části sezony lepší.

Adam Šmíd (SOKOLI Pardubice)

15 zápasů / 10 gólů / 9 asistencí / - 22

V posledním celku tabulky to má samozřejmě složité, přesto se od něj očekává víc. Minimlálně v produkci na polovině soupeře by měl přidat, protože bez jeho většího příspěvku to bude mít jeho mateřský klub velmi složité.