Hodnocení: Tatran bez ztráty, Vary s ostudou

06.12.2022

Pondělní televizní utkání v podstatě uzavřelo první polovinu základní části. Zbývá dohrát pouze zápas 2. kola mezi Bohemians a Libercem, který se bude hrát až 21. prosince. Pojďme se tedy podívat, jak si odehrané části sezony jednotlivé kluby vedly a co od nich lze očekávat ve zbytku základní části.

foto: Tatran Střešovice
foto: Tatran Střešovice

Tatran Střešovice, 39 bodů, 115:37

Základní otázka zní. Dokáže někdo v základní části Tatranu sebrat body? Střešovice potvrzují roli favorita s ještě větší dominancí, než se čekalo. Druhý nejlepší útok, nejlepší obrana, druhá nejlepší přesilovka, nejlepší oslabení. Je potřeba něco dodávat? Tým kolem Marka Beneše a Ondřeje Němečka zatím nemá slabinu a pomalu může spřádat plán, jak uspět v Superfinále.

Předvýběr.CZ Florbal MB, 32 bodů, 93:50

Dominantní výhra na půdě Vítkovic posunula Boleslav na druhé místo. Z tohoto pohledu mohou být ve městě automobilů spokojeni, ale přesto se zdá, že ne všechno funguje ideálně. Možná chybí i Jiří Curney, zvlášť když se Jan Natov po těžkém zranění vrátil ve skvělé formě. Ve druhé polovině základní části tak úřadujícího mistra čeká hodně práce a letošní účast v Superfinále se rozhodně nedá považovat za samozřejmost.

1. SC TEMPISH Vítkovice, 30 bodů, 117:56

Tři prohry zatím zaznamenaly Vítkovice a třikrát se jednalo o slušnou facku. Vysoké domácí porážky od Tatranu a Boleslavi jistě bolí a prohra v Pardubicích je už úplně k vzteku. Pavel Brus se může spolehnout na širokou paletu střelců, vždyť 7 hráčů nastřílelo minimálně 9 branek. V rukávu také mají Ondřeje Vítovce, který v sezoně odehrál jen pár minut. S Vítkovicemi se tak rozhodně musí počítat a série s Boleslaví by mohla být hodně šťavnatá.

FbŠ Bohemians, 27 bodů (12 zápasů), 113:90

Svěřenci Michala Jedličky vstupovali do sezony v pozici jasného aspiranta na semifinále a zatím tuto roli potvrzují. Bohemka se zatím vyvarovala tradičních ztrát s papírově slabšími soupeři a pokud v tomto trendu vytrvá, půjde do play off z elitní čtyřky. V produktivitě je opět výrazně odskočená první formace, ale Martin Kisugite s Janem Řehořem přeci jen zbytek týmu lehce dotáhli. Před play off tak bude hlavní otázka ležet v brankovišti. Žádný z tria nasazovaných brankářů totiž nedosahuje úspěšnosti ani 73%.

FAT PIPE FLORBAL CHODOV, 24 bodů, 91:59

Zatím se můžeme bavit o pozitivním překvapení. Před sezonou se zdálo, že by mohl na Chodově proběhnout výrazný propad. Zatím se však svěřenci Davida Podhráského drží a daří se jim porážet papírově slabší soupeře. Velkou jistotou je Karel Hodík v brance a nestárnoucí duo Marek Vávra - Tom Ondrušek najdeme opět v elitní desítce bodování. Bude zajímavé sledovat, zda Chodov nastavený trend udrží.

ACEMA Sparta Praha, 24 bodů, 71:63

Pokud se od Chodova čekal propad, na Spartě vyhlašovali útok na vysněné Superfinále. Tým převzal Marek Vojta a od vedení dostal zbraň hromadného ničení v podobě superligového multirekordmana. Jiří Curney je v desítce bodování a těžko mu něco vyčítat. Spartě však chybí produktivita dalších hráčů s výjimkou Mikuláše Krbce. 71 vstřelených branek je šestý nejhorší výsledek v Superlize a to má Liberec zápas k dobru. Pokud na Spartě nenajdou další střelce, bude sezona výrazně kratší než by si představovali.

BLACK ANGELS, 17 bodů, 75:88

Ani vedení Black Angels asi nebude úplně spokojeno. Tradičně velmi ofenzivní tým letos v útoku strádá. Samozřejmě hodně chybí Tomáš Hanák, ale to by nemusel být takový problém, kdyby velký propad nezažili další opory. Pokud bratři Bočkové či Jakub Hromada nenastartují své motory, bude pro svěřence Tomáše Janečka nemožné vybojovat umstění v elitní šestce.

FBC Liberec, 17 bodů (12 zápasů), 67:92

Konec uplynulé sezony a letní udržení klíčových ofenzivních osobností pasovalo Liberec do role černého koně. Jenže obrana Liberce je letos hodně děravá a inkasovala již 92 branek. S takovým číslem se nelze pohybovat mezi eliutou a to ani když máte v kádru Šimona Stránského. Ten byl v létě jednou nohou v Boleslavi, ale nakonec zůstal a pomyslně nese spoluhráče na zádech. Nebýt jeho 32 bodů, mohlo to být pro Severočechy ještě horší. Vylepšit obranu a probudit střelce, to je úkol pro Zdeňka Skružného.

FBC 4CLEAN Česká Lípa, 13 bodů, 87:97

Lípa před sezonou dobře doplnila svůj tým o hráče z Ústí a především Jan Peška se ukázal jako terno. Střeleckou potenci si přenesl z 1. ligy i do nejvyšší soutěže a aktuálně kraluje superligovým střelcům. Vpředu Česká Lípa obecně problém nemá, ale potřebovala by vylepšit defenzivu protože číslo 97 je třetí nejhorší v soutěži. Tým kolem Štěpána Slaného si však jde za svým a elitní desítka by mu neměla uniknout.

TJ Sokol Královské Vinohrady, 12 bodů, 72:92

Veliká obměna kádru proběhla v létě na Vinohradech a k tomu ještě převzal taktovku trenérský nováček Jan Kapucián. Ale zdá se, že zatím vše funguje velmi slušně. Vinohrady jsou na své poměry poměrně produktivní, vždyť daly víc branek než třeba Sparta, a mají slušně nakročeno k účasti v předkole play off, což by byl rozhodně nečekaný úspěch.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 12 bodů, 67:87

Ostrava před sezonu ztratila elitního pointmakera Michala Sládka. Co se týče branek, nahradil ho Marek Bräuer, ale Sládek dokázal zlepšovat své spoluhráče a to nyní FBC chybí. Ostrava dokáže poskládat jeden konkurenceschopný útok, ale to je na boj o play off málo. Jan Binder v brance dokáže dát spoluhráčům šanci na výhru, ale bez povstání dalších ofenzivních bojovníků to budou mít hodně složité i s postupem mezi nejlepších deset.

SOKOLI Pardubice, 10 bodů, 67:97

Další krušnou sezonu prožívají hráči Pardubic. Nebýt návratu Martina Zozuláka, možná by se perníkáři přetahovali s Karlovými Vary o poslední příčku. Právě prohra Pardubic na hřišti nováčka je zřejmě největším překvapením sezony a právě tyhle body mohou citelně chybět. Do druhé poloviny základní části by Pardubice potřebovali i větší příspěvek Adama Šmída, který sice boduje, ale na hřišti občas působí jako by ho florbal ani nebavil.

PSG PANTHERS OTROKOVICE, 8 bodů, 60:98

Po odchodu silné otrokovické generace je to možná jen otázka času, kdy se Panthers odporoučí o soutěž níže. Před sezonou Otrokovice udržely Gašparíka s Vykopalem, což by jim mělo zaručit záchranu, ale dlouhodobě doplňovat tým je pro vedení klubu velmi těžké. A to si ještě mohou gratulovat, že se nehraje Superliga v Brně. Oproti minulé sezoně chybí dvojčata David a Martin Ležatkové, kteří měli být budoucností Otrokovic, a další mladí hráči nevypadají zdaleka tak dobře.

FB Hurrican Karlovy Vary, 5 bodů, 49:134

Jejich 5 bodů vlastně nevypadá tak zle a po první kole mohly Vary vzbuzovat pocit příjemného osvěžení Superligy. To je ale dávno pryč. Pouhých 49 vstřelených branek a 134 inkasovaných dává průměrné skóre přibližně 3:10. Karlovy Vary bohužel doplácí na dlouhodobou politiku přivádění žoldáků namísto budování dlouhodobě konkurenceschopného týmu. No a za tuto manažerskou chybu budou potrestáni sestupem a možná i slušnou ostudou.