Florbalové šílenství! Zvládnou to hráči?

28.12.2020

Již během vánočních svátků se opět rozbíhá Livesport Superliga několika dohrávkami, ale to není nic proti tomu, co nastane v lednu. Komise soutěží, Komise elitního florbalu a medializace a nakonec i Výkonný výbor se zřejmě nechali unést slovem profesionální, které zaznělo v výjimce Ministerstva zdravotnictví a připravili pro kluby na leden doslova šílený program.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Každý z klubů nejvyšší sehraje v období 2. - 30. ledna minimálně 9 zápasů. Právě takový počet je naplánován standardním rozpisem. Ale některé kluby samozřejmě čekají i dohrávky a počet jejich utkání se tak ještě navýší.

Když se podíváme na realitu florbalu v Česku, přináší to pro hráče neskutečnou zátěž, kterou mohou odskákat i jejich těla. Florbalisté v Česku zdaleka nejsou profesionální sportovci a v drtivé většině chodí do školy či práce. Když k 9 zápasům připočteme odhadem 15 tréninků, tak dáme dohromady 24 florbalových dní ze 30. K tomu by hráči měli regenerovat a ještě si plnit povinnosti svého civilního života.

Ostatně ve florbalových kruzích se hodně mluví o nespokojenosti hráčů a na veřejnosti to ventilovali hráči SKV Michal Strachota a Jan Svoboda.

Samozřejmě je tu i pohled z druhé strany. Florbal byl, díky úspěšné politické činnosti florbalových bafuňářů, zařazen mezi elitní sporty v zemi a dokazuje svou nadstandardní organizovanost a pružnost. S velkým elánem se pustil do tréninků, testování i zápasů, ale je otázkou, zda není spád moc rychlý. Zvlášť když sezóna má končit až v červnu a budou ji zpomalovat dlouhé překlenovací pauzy.

Jak to má česká sportovní elita?

Pro srovnání se podívejme na ostatní sporty zařazené do sektoru profesionální. Florbalové kluby měly od možnosti restartu soutěže naplánováno 6 utkání a na leden jich mají v plánu 9.

Pojďme se podívat na úplnou špičku českého sportovního světa. Fotbalová Slavia odehrála po restartu soutěže 10 zápasů za 33 dní. Samozřejmě musíme započítat také cestování v rámci Evropské ligy, ale stejně tak možnosti regenerace profesionálních sportovců. V dalším období odehraje Slavie 10 utkání za 42 dní. Ale třeba takový Jablonec, který nehraje pohárové soutěže, odehrál v uplynulém období 7 zápasů za 34 dní.

Ještě šílenější tempo nasadila hokejová Extraliga. Jako příklad jsme vzali Liberec. Ten po restartu sehrál 10 zápasů za 20 dní! V stejném tempu pokračuje nejvyšší hokejová soutěž i v lednu. Bílé tygry čeká 12 zápasů ve 28 dnech. 

A co zbytek?

Aktuálně běží i nejvyšší soutěže basketbalu, házené, volejbalu a futsalu, což jsou sporty florbalu bližší a porování dává větší smysl.

Vedoucí tým házenkářské ligy odehrál v listopadu i prosinci po 3 zápasech a stejný program má naplánovaný i na leden. Tuto porci zápasů zvládnou florbalové týmy za 29 dní.

Nejvyšší soutěž basketbalistů měla v prosinci v plánu 6 standardních kol a v lednu si jich naplánovala 5. Na chlup stejný rozpis má i nejvyšší volejbalová soutěž mužů.

Futsalová soutěž se zatím, i přes udělenou výjimku, nerozjela a restart plánuje až na leden. Během prvního měsíce roku 2021 odehrají týmy v nejvyšší futsalové soutěži 3 utkání.

Lednový program nejvyšších soutěží v Česku

  • Fotbal - 3 zápasy / 14 dní
  • Hokej - 12 zápasů / 28 dní
  • Florbal - 9 zápasů / 29 dní
  • Házená - 3 zápasy / 21 dní
  • Basketbal - 5 zápasů / 28 dní
  • Volejbal - 5 zápasů / 28 dní
  • Futsal - 3 zápasy / 14 dní