Finský Draft se blíží! Češi mezi favority

09.05.2023

První draft finské nejvyšší soutěže se blíží. Všech 12 klubů mužské ligy se dohodlo na podmínkách podpisem smlouvy o draftu. Draft se uskuteční 17. května v Bläk Boks Areně a všechny kluby F-liigy na něm budou mít své zastoupení.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

F-liiga si od draftu slibuje, že do finské nejvyšší soutěže přiláká mezinárodní talenty. Draft F-liigy bude mít tři kola. To znamená, že každý klub si vybere tři hráče a pořadí výběru se určí podle konečných výsledků sezony 2022-2023. Jako první bude vybírat FBC Turku, poslední bude volit mistrovské TPS. Draft je určen pouze pro zahraniční hráče a všechny týmy se dohodly na výběru alespoň jednoho hráče ze zemí mimo TOP4. Vybraní hráči musí být v době draftu starší 18 let. Na druhé straně mohou hráči v průběhu roku draftu dovršit 22 let. Výběr platí pro každého vybraného hráče po dobu čtyř let. Přestává také platit, když hráč dovrší 24 let. Po výběru musí klub hráče kontaktovat do konce června.

Pokud nějaký klub uzavřel smlouvu s hráčem způsobilým pro draft před 30. dubnem, má klub výhradní právo vybrat si tohoto hráče v následujícím draftu. Kluby jsou povinny informovat F-liigu o hráčských smlouvách uzavřených do 30. dubna 2023 u hráčů, kteří jsou k dispozici k výběru. A tady už se dostáváme k české stopě. Aktuálně by se mohlo zdát, že se jedná spíše o výběr z české Superligy. 

Trenéři finských národních týmů U19 a U23 uvedli 12 talentů, které je třeba sledovat na prvním draftu F-liigy. V tomto seznamu nalezneme hned 7 hráčů z české nejvyšší soutěže. Jedničkou je Filip Forman, následovaný Matějem Havlasem, Adamem Hemerkou, Lukášem Punčochářem, Tomášem Jurcem, Danielem Chatrným a seznam uzavírá Adam Pačinský. 

S jistotou se do Finska vydá Adam Hemerka, který minimálně na rok opustí Mladou Boleslav. A právě u něj zřejmě bude uplatněno pravidlo o smlouvě uzavřené do 30. dubna. Podle našich informací má totiž již nějakou dobu podepsáno s týmem Classic SC, kterému by tak měl v rámci Draft připadnout. V podobné situaci jsou i Matěj Pěnička a Šimon Stránský. Ti by měli mířit za Janem Pazderou do EräViikingit. Zda tomu tak opravdu je, zjistíme 17. května.