Favorité 1. ligy posílili, Superliga spíš krvácela

12.01.2024

Konec přestupního termínu nebývá ve florbale zdaleka tak zajímavou částí sezony jako ve fotbale či hokeji, přesto leden 2024 přinesl několik zajímavých přesunů. A velká část z nich netradičně vedla na trasa ze Superligy do 1. ligy. Zvučné posily přivítali největší favorité na postup. 

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Letošní ročník 1. ligy je poměrně zajímavý a vyrovnaný. Přesto se zdá, že čtyři týmy trochu převyšují zbytek a dle papírových předpokladů by si to v semifinále měly rozdat o možnost vrátit se do Superligy. Bulldogs Brno, Ústí, Kladno i Otrokovice mají za sebou superligovou minulost a jistě i ambice se do nejvyšší soutěže vrátit.

Hned tři týmy z tohoto kvarteta získaly před play off velké posily z kádrů elitních superligových týmů. Do Bulldogs Brno se vrací odchovanec klubu a juniorský mistr světa z Halifaxu Petr Koláčný. Ten se z Brna přes Otrokovice dostal až do Mladé Boleslavi, kde se podílel na zisku titulu, ale také se těžce zranil. Letošní sezonu rozhodně nemůže považovat za individuálně úspěšnou, a tak zvolil návrat do Bulldogs. Poslední měsíc tam hostoval, nyní přestupuje. Tradiční účastník tak získal do svého kádru velmi zvučnou posilu.

Z Boleslavi získalo výraznou posilu i Ústí nad Labem. Také do jeho dresu se vrací odchovanec, který se v posledním období potýkal se zraněními a v kádru Mladé Boleslavi aktuálně nemá pevnou pozici. V případě Miroslava Fořta se jedná o hostování do konce probíhající sezony.

A do třetice návrat odchovance. Kladno získává na přestup Jakuba Bohuslávka. Bývalý juniorský reprezentant před sezonou posílil Spartu, ale v kádru si nevybojoval dostatečně silnou pozici. A tak se rozhodl pro návrat ke Kanonýrům. Ti se údajně vyptávali i na další své bývalé hráče Jakuba Dufka a Matěje Čermáka, ale tam prozatím neuspěli. I tak se mohou fanoušci na další posilu těšit. Ze švýcarského Thunu se vrací další juniorský mistr světa z Halifaxu Ondřej Papoušek.

Boj o vstupenku do Superligy tak dostal další náboj! Připomeňme si, že pouze vítěz play off 1. ligy si zajistí přímý postup, poražený finalista se pak utká v baráži se superligovým celkem.

Ze Superligy tak odchází hned tři zajímaví mladí hráči a není to ještě všechno. Dle transferové stránky IFF opouští Black Angels dvojice slovenských reprezentantů Teodor Beriac a Vladimír Bačinský a Spartu další Slovák Marek Koščo, který však již dlouhou dobu nenastupuje. Naopak posily hlásí v Liberci a v Karlových Varech. Do Liberce přichází ze švýcarského Fribourgu finský rodák Oliver Bäcksbacka. Letos v NLB za svůj klub nenastoupil a je otázkou, zda je posilou do elitního týmu. Karlovy Vary pak využili tradiční spolupráce a z Tatranu přichází Petr Brautferger. Bronzový medailista z juniorského MS se sice potýkal se zraněními, ale pro Karlovy Vary by měl být zajímavým posílením v boji o záchranu.

Na závěr ještě jeden zajímavý přesun svou formou. ˇČlen širšího kádru juniorské reprezentace Matyáš Borek nejprve přestoupil z Chodova do Startu, aby hned další den jako volný hráč přestoupil do Bohemians. Po této zajímavé směně by každopádně nově měl nosit zelenobílý dres.