F-liiga přichází s draftem! Ukradne mladé hvězdy?

15.11.2022

Trochu ve stínu MS ve Švýcarsku se objevila zpráva, že finská nejvyšší soutěž přichází s unikátní novinkou po vzoru zámořských soutěží. F-liiga zavede systém draftu, který umožní klubům vybírat zahraniční hráče mladší 23 let. Jako první si nový systém s názvem Floorball Talent Hunt vyzkouší muži F-liigy, pro ženské týmy F-liigy začne platit v roce 2024.

foto: F-liiga
foto: F-liiga

Na jaře 2023 bude draft F-liigy zahrnovat tři draftová kola, v nichž si každý klub bude moci vybrat jména tří zahraničních hráčů. Datum historicky prvního draftu F-liigy je stanoveno na 17. května v souvislosti s každoročním galavečerem F-liigy.

Kluby budou draftovat v opačném pořadí než skončili v posledním ročníku nejvyšší finské soutěže, úřadující mistr tak přijde na řadu jako poslední. Podle generálního ředitele F-liigy Kimmo Nurminena je cílem F-liigy, dle jeho tvrzení nejlepší florbalové ligy na světě, ještě více usnadnit talentovaným zahraničním hráčům cestu do Finska.

Pro mladé hráče by to mělo přinést možnost hrát F-liigu, ale také mít možnost spojit s florbalem své studium a rozvíjet se ve špičkovém prostředí. Všichni vybraní hráči musí být plnoletí. Každý klub F-liigy se zavazuje kontaktovat vybrané hráče a plně zveřejnit svůj výběr prostřednictvím vlastních mediálních kanálů.

Na celém systému draftu se podílejí poradci z advokátní kanceláře Eversheds Sutherland a aktuálně ladí všechny právní detaily a všechna opatření. 

Jedním z cílů projektu je i pomoc menším florbalovým zemím prostřednictvím implementace jejich mladých hráčů do jedné z top florbalových soutěží, což už se v posledních letech daří například v případě lotyšských reprezentantů.

Bude velmi zajímavé sledovat, zda se finské týmy rozhodnou sahat i po mladých hráčích z ostatních elitních soutěží a zda bude reálně takové hráče do F-liigy dostat. Na sociálních sítích se již spekuluje, že jedničkou draftu by mohli být Malte Lundmark či Emil Ruud, ale není příliš pravděpodobné, že by takoví hráči měli zájem přestupovat do Finska. 

Úplně jiná situace však může nastat například u hráčů z české nejvyšší soutěže a především u juniorských mistrů světa z posledních dvou šampionátů.

Bude každopádně hodně zajímavé sledovat, co tento ambiciózní projekt florbalovému světu přinese!