Dietní Czech Open 2020

23.06.2020

K florbalovému srpnu tradičně patří největší světový turnaj pro dospělé, kterým je pražský Czech Open. Letos se bude konat již 27. ročník a vzhledem k situaci ve světě bude v mnohém výjimečný. Bohužel však především v tom negativním slova smyslu.

foto: Czech Open
foto: Czech Open

Czech Open v posledních letech skvěle prosperuje v otevřených kategoriích, ale ty elitní trochu chřadnou. Zlatou éru zažíval tento turnaj po roce 2000, kdy pravidelně plnil pražské sportovní haly na Letné a v Holešovicích. Od roku 2007 dostal duch Czech Open hned několik ran. Nejdříve to bylo nařízení IFF, které od zmíněného roku zabránilo startu populárního výběru s názvem Finnsta IBK, neboť se nejednalo o klub. V roce 2011 turnaj opustil hokejovou halu Sparty v Holešovicích i legendární basketbalovou halu na Letné a finálové boje se odstěhovaly na Podvinný Mlýn.

Od té doby turnaj pro pamětníky ztratil kus své atmosféry, ale stále ho navštěvovaly elitní celky z florbalové vyspělých zemí a účast domácí smetánky byla samozřejmostí. V úplně posledních letech už ani to nebylo pravidlem. Pořadatelé stále dokázali do Prahy každoročně přivábit několik špičkových zahraničních klubů v čele s Falunem, Pixbem či Wilerem, ale stále častěji se do kategorie ELITE dostávaly celky z Lotyšska nebo druhých lig Švédska či Švýcarska. Navíc Czech Open přestal být jasnou jedničkou pro domácí elitu. V roce 2019 se ho například nezúčastnil ani jeden z finalistů Superligy.

Podle zákulisních zpráv měl ročník 2020 přinést změny, které by vyšly vstříc požadavkům nejlepších klubů. Hrálo by se tak méně zápasů, ale s delším hracím časem. Jenže koronavirus zasáhl a změnil vše.

Když se podíváme na web turnaje, tak aktuálně je do kategorie muži ELITE přihlášeno 8 týmů. Z českých jsou to pořádající Tatran a dále Vítkovice, Black Angels, Bohemians, Otrokovice a Pardubice. Z Lotyška by měli dorazil Lekrings a ze Švýcarska Zug. Turnaj tak celkem logicky nepřilákal příliš zahraničních týmů, ale možná překvapivě ho vynechává i česká elita. Otázkou do budoucna je, zda se jedná o problém specifického roku 2020 nebo si již kluby budou plánovat léto bez tohoto legendárního turnaje.

Trochu jiná situace je v ženské elitní kategorii. Ta sice přivítá pouze jednoho zahraničního účastníka, kterým je Chur, ale zúčastní se kompletní česká špička doplněná o reprezentaci juniorek.

Czech Open 2020 zcela jistě nabídne skvělé zážitky pro hráče a hráčky kategorií OPEN, kteří si přijíždějí užít florbalu a noční Prahy, ale florbal v podání těch nejlepších týmů světa v Praze letos neuvidíme. Snad se jednou nebude psát o roku 2020 jako o velkém zlomu v historii Czech Open. Zlomu na cestě k turnaji bez nejlepších světových hráčů.