Co se stalo ve Vítkovicích a co bude dál?

05.01.2023

27. prosince přišla z Vítkovic překvapivá zpráva. U elitního mužského týmu skončil jeden z nejúspěšnějších domácích trenérů a asistent u reprezentace Pavel Brus. Dle klubového vyjádření se vedení Vítkovic rozhodlo reagovat na neuspokojivé výsledky. Pro insidery nebyla tato zpráva až takovým překvapením. Není tajemstvím, že mezi Pavlem Brusem a částí vítkovické kabiny nebyl úplně bezproblémový vztah. Jelikož se jednalo především o zkušenější část týmu bylo vysoce pravděpodobné, že časem bude muset vedení reagovat. A jak už to tak v kolektivních sportech bývá, je lehčí vyměnit trenéra než půlku týmu.

Podle vyjádření na stránkách Vítkovic by klub stál o další spolupráci s úspěšným trenérem, ale je otázka, zda je to reálné. Bývalý reprezentant pracuje u národního týmu, má v Ostravě svůj vlastní florbalový projekt a o nabídky určitě nebude mít nouzi. Vzhledem k hráčským zkušenostem se zahraničím by klidně mohl vyrazit i tam.

U vítkovického týmu zůstal Tomáš Martiník, který se v létě přesunul od žen k mužům právě kvůli uklidnění situace v šatně. Doplnil ho Daniel Folta. Ten má sice za sebou jedinou trenérskou zkušenost, když v sezoně 2013/14 dotáhl Otrokovice až do semifinále domácí soutěže. Od té doby se trénování nevěnoval, ale ve Vítkovicích je takovou ikonou, že by to nemělo být na překážku.

Pravděpodobně se však nebude jednat o dlouhodobé řešení. Smlouvu Folta podepsal do konce ročníku a v Ostravě už se šušká, že se chystá další velký návrat. V ročníku 2023/24 by vítkovický tým mohla vést další klubová legenda Tomáš Sladký. Ten před dvěma lety ukončil hráčskou kariéru a uklidil se do Švýcarska, kde od sezóny 2021/2022 působí jako trenér juniorů a asistent trenéra mužů ve švýcarském Chur Unihockey. Tomáš Sladký měl zájem o vedení týmu údajně již po skončení kariéry, ale tehdy bylo místo pevně obsazeno jeho bývalým spoluhráčem Pavlem Brusem. 

Brzy možná uvidíme, zda jsou spekulace pravdivé.