Co se děje ve Švédsku?

10.04.2020

Jaro ve Švédsku je hodně horké. Z venku to vypadá, že koronavirus a následné ukončení sezóny způsobilo ve Švédsku zdaleka největší zmatky ze všech evropských soutěží. Švédi jako jediné totiž sezónu ukončilo a následně úředně rozhodli postupech a sestupech.

foto: Daniel Eriksson
foto: Daniel Eriksson

Problém to byl především v ženské lize, která byla ukončena dvě kola před koncem. Dalen byl v tu dobu na předposledním místě se ztrátou dvou bodů na poslední Warberg, přičemž by se ještě mohlo hrát o šest bodů. Po rozhodnutí Švédského florbalového svazu ale úředně sestoupil.

Proti tomuto rozhodnutí se tradiční klub z města Umea bránil u Národní sportovní komise, která však posvětila postup svazu a odsoudila Dalen k sestupu. Nepomohla ani petice, kterou podepsalo i mnoho konkurenčních týmů včetně například Pixba.

Není to zdaleka jediný problém, který se v Umea řeší. Přímo existenční problémy má jeden z nejlepších týmů světa IKSU. Tento florbalový velkoklub je součástí stejnojmenné asociace, která ve městě Umeå sdružuje sportovní oddíly. Ta se v rámci krize rozhodla pozastavit florbalovému klubu finanční podporu. Manažeři nyní řeší, zda budou mít dostatek prostředků na odehrání další sezóny nebo budou muset své hráčky uvolnit konkurenci.

Celosvětová krize se dotkla i Falunu. Jeden z nejúspěšnějších klubů posledních let přiznal finanční problémy. Financování klubu výrazně pomáhá pořádání mládežnických turnajů a kempů, jejichž konání je nyní ohroženo, což může způsobit velký výpadek financí. Vedení klubu nadále věří, že se Falun bude pohybovat na nejvyšších příčkách a dělá pro to maximum. Jedním z kroků je i zřízení transparentního účtu, kam mohou fanoušci klubu přispívat. I přes tyto kroky se proslýchá, že především švýcarské kluby zbystřily a vyhlíží nové posily.