Co se děje v zahraničí? A co Češi?

14.03.2022

V Česku se blíží začátek semifinále, v zahraničí většinou tak daleko nejsou. Ve Švýcarsku vrcholí čtvrtfinálové série, ve Švédku a Finsku teprve skončila základní část. Pojďme se podívat, jak to za našimi hranicemi vypadá a jak si vedou čeští hráči.

foto: FBC Kalmarsund
foto: FBC Kalmarsund

SSL (Švédsko)

V sobotu se odehrálo 26. kolo a skončila tak základní část. Vítězem základní části se stal se slušným náskokem Falun. Velká bitva se odehrála o 8. místo zajišťující postup do vyřazovacích bojů. Klíčovou pozici nakonec v posledním kole urvalo Pixbo, které přeskočilo oba kluby z Umea. Dalen v posledním kole prohrál a Thorenguppenu naopak ani výhra nestačila. SSL opouští Sirus a Djurgardens, který se sezonou protrápil a získal pouze 6 bodů.

Kanadské bodování ovládl Alexander Galante Carlström s 66 body. Stal se i nejlepším střelcem, když zaznamenal neuvěřitelných 52 branek. Nejvíce přihrávek posbíral Simon Palmen, který skončil v kanadském bodování na 2. místě. Nejproduktivnějším Čechem se stal Filip Langer, když posbíral 43 bodů (27+16). Ten se ve své premiérové kompletní sezoně umístil na 15. místě. Jen o místo před ním se umístil nejproduktivnější cizinec Manuel Maurer. Matěj Jendrišák skončil na 36. místě s 32 body (14+18). Josef Rýpar posbíral 8 bodů (5+3), což stačilo na 157. místo. 

Ve čtvrtfinále se Falun utká s Müllsjo, které skončilo na 6. místě. Vaxjo zakončilo dlouhodobou část na 2. místě a pro čtvrtfinále si sáhlo pro Pixbo. Kalmarsund obsadil 3. příčku a utká se s Helsingborgem, který byl na 7. místě, a poslední dvojici tvoří Linkoping a Storvreta. 

foto: SC Classic
foto: SC Classic

F-Liiga (Finsko)

Finská nejvyšší soutěž má už mnoho let jasného krále. Classic i letos ovládl základní část a to s náskokem 14 bodů. Elitní osmička již byla nějaký čas víceméně jasná a nevešel se do ní největší klub světa helsinský EraViikingit. Soutěž opouští Tiikerit a Karhut se Steelers budou hrát o záchranu. 

Kanadské bodování ovládl Ville Lastika. Nasbíral 60 bodů a s 30 asistencemi ovládl i tuto statistiku. Nejlepším střelcem se stal Justus Kainulainen, který nasbíral 37 branek a v kanadském bodování skončil na 2. místě. F-Liiga se letos musela obejít bez Čechů a bodovali v ní pouze 3 cizinci. 

Classic se ve čtvrtfinále utká s OLS, které skončilo na 7. místě. Nokian, který uhájil 2. pozici bude hrát s SPV, které bylo na 8. příčce. Esport Oilers se poměří s Westend Indians a v souboji 4. a 5. týmu budou bojovat TPS a Happee.

foto: Swissunihockey
foto: Swissunihockey

NLA (Švýcarsko)

Ve Švýcarsku finišuje čtvrtfinále a hrají se také boje o záchranu. Vítěz základní části Grasshopper Zurich vyřídil v nejkratším možném čase Uster s Patrikem Dóžou a Martinem Pražanem. Na druhém místě skončil Köniz, který vede 3:1 nad St. Gallenem. Stejným poměrem vede i Wiler, který skončil na 3. místě, nad Rychenbergem. Překvapení se rýsuje v poslední dvojici. Zug byl v základní části na 4. místě a nyní prohrává 1:3 s Malans, kteří skončili na 6. místě. První kola mají za sebou i boje o záchranu. Chur porazil 4:1 Thun a Langnau zdolali stejným poměrem Sarnen.

Kanadské bodování základní části ovládl Paolo Riedi. Nejlepším Čechem byl na 13. místě Patrik Dóža. Ten zaznamenal 31 bodů, ale potřeboval na to pouhých 14 zápasů. Jeho průměr 2,2 bodu na zápas je 2. nejlepší v soutěži hned za Alexandrem Hallénem. Není bez zajímavosti, že v TOP15 kanadského bodování je hned 7 cizinců. Kromě Dóži se výrazně prosazoval i jeho spoluhráč z týmu Martin Pražan, který se posunul do útoku a skončil na 25. místě se 26 body (12+14). Dalším Čechem v pořadí produktivity je Jan Řehoř z Thunu na 69. místě se 14 body (5+9). Do 100. místa se vešla ještě dvojice z Wileru Matyáš Krebner (4+8) a Radek Sikora jr. (8+3). Ve 2. stovce pak najdeme obránce Malans Lukáše Veltšmída (4+4), Martina Kisugiteho (1+7) z Könizu, Daniela Šešulku (1+7) z Churu a Josefa Pluhaře (2+2) z Thunu.