Champions Cup je zpět!

03.01.2023

O prvním lednovém víkendu přivítá finská Lempäälä setkání florbalovým mistrů s názvem Champions Cupu. Vítězové domácích soutěží Česka, Švédska, Švýcarska a Finska se utkají o právo nazývat se nejlepším týmem světa. Českou republiku bude zastupovat dvojice Mladá Boleslav a FBC Ostrava. Oba dva týmy se utkají se severskými obry. Na Boleslav čeká Falun a Ostrava se střetne finským TPS. V sobotu se odehrají semifinálová klání, v neděli pak zápasy o umístění.

foto: IFF
foto: IFF

Champions Cup neboli Pohár mistrů se koná pod hlavičkou IFF již od roku 1993. Aktuálně se na tomto turnaji se mezi sebou utkávají mistři z top čtveřice florbalových zemí, tedy z České republiky, Finska, Švédska a Švýcarska, a to z ženské i mužské kategorie a turnaj se hraje systémem Final Four, což znamená, že čtveřice mistrů v každé kategorii hraje rovnou semifinále, z něhož vzejdou dva finalisté. 

Dlouhodobě však IFF moc neví, co si s tímto turnajem počít. Všichni asi cítí, že jakási "liga mistrů" je pro propagaci florbalu důležitá, ale zároveň jde pro IFF, kluby i asociace o ztrátový podnik, ze kterého navíc mezinárodní federace neumí marketingově nic vytěžit a některé ročníky a místa konání byly doslova ostudné.

Letos se hraje formátem Final Four, ale v minulosti IFF vyzkoušela různé systémy od dvou čtyřčlenný skupin, přes model dvou tříčlenných skupin, přímá nasazení švédských a finských mistrů až po ten aktuální. Dlouho se IFF snažila do turnaje zakomponovat i země mimo TOP4, ale především ve Švédsku narážela na odpor. Několikrát se také účastnili pořadatelské týmy (nikoliv mistři), aby právě vznikl prostor i pro účastníky ze zemí jako Německo, Norsko, Dánsko či v dávné minulosti Rusko.

No a velkou novinku chystá IFF i na další ročník. Podle prvních plánů by se mělo hrát vyřazovacím pavoukem se systémem doma - venku. Dokonce už na to pamatuje návrh termínové listiny domácích soutěží. Do nové "ligy mistrů" by se měl kvalifikovat mistr a vítěz domácího poháru. Ve Švédsku kvůli tomu dokonce tuto soutěž založili. O moc víc se zatím neví a je jasné, že hlavní otázkou budou finance, především ty spojené s dopravou po Evropě. 

Snad se brzy dozvíme víc, možná IFF vypustí nějaké další informace právě během nadcházejícího setkání mistrů ve Fisnku.