Bronzový juniorský tým z roku 2015

24.06.2020

Už jsme se podívali na to, jak se prosadili medailisté z juniorských MS 2003 a 2007. Dnes se posuneme až do roku 2015. Tak dlouho čekala juniorská reprezentace na medaili z MS. Z turnaje ve švédském Helsingborgu ji přivezl tým vedený Luďkem Benešem a Michalem Jedličkou.

foto: IFF
foto: IFF

Čeští junioři tehdy v základní skupině podlehli Švédsku a v semifinále pak i Finsku. Vše si ale vynahradili v zápase o 3. místo. V tom porazili domácí tým 7:6, když v prodloužení rozhodl Marek Beneš. Češi tak dokonale využili slabší formy domácího týmu, ve kterém nebyla před šampionátem ideální atmosféra. Možná i proto, že trenéři vynechali největší hvězdu ročníku 1997 Caspera Backbyho, který je dnes oporou Falunu.

Přestože se vše odehrálo jen před 5 lety, tak překvapivě mnoho hráčů dnes již na nejvyšší úrovni nehraje. Naopak 3 hráči z tehdejšího výběru prorazili mezi největší hvězdy českého florbalu. Jedná se o Ondřeje Němečka, Marka Beneše a Adama Delonga. Všichni tři se postupně prosadili do mužské reprezentace a mají za sebou i starty na seniorském MS. Reprezentační starty už začali sbírat i David Šimek, Ondřej Vítovec a čerstvě i Jakub Kolstrunk.

Alespoň v Superlize můžeme vídat kvintet Höffer, Kieler, Pešat, Komárek a Kašovský. Všichni ostatní hráči z týmu hrají v nižších soutěžích nebo už nehrají vůbec. Společným jmenovatelem těchto 9 hráčů je, že tehdy nosili dres Tatranu a Bohemky. Jan Zavadil s Ondřejem Vašíčkem brázdí 1. ligu v dresu Karlových Varů. Petr Tůma hraje v dresu Benešova Národní ligu, Filip Bílek hraje za Slavii v Divizi, Matěj Vaculčiak nastupuje za Tatranské céčko. Radek Mandík, Jakub Kordoš a Jan Cimbálek již florbal nehrají vůbec. Tomáš Fibiger opustil Tatran a naplno se vrhnul do trenérské kariéry.

Možná právě tenhle juniorský tým ukazuje na velký problém českého florbalu. Takřka polovina medailového týmu hraje 5 let po MS pouze nižší soutěže, někteří hráči dokonce florbal úplně opustili. Když to porovnáme s tehdejšími mistry světa z Finska, tak se jedná o velký nepoměr. Na MS si zatím zahrál pouze Ville Lastika, ale hned 11 dalších hráčů již zapsalo start v reprezentaci mužů. Mezi nimi i Rasmus Kainulainen, Olli Kinunen či Oskari Heikkila.