Bitva trenérů: Dorovná Novotný Podhráského? Nebo uspěje dvojice legend?

31.03.2022

Na Superfinále se dá dívat z mnoha úhlů a my jsme se pro dnešek rozhodli podívat na lodivody, kteří vedli své týmy bouřlivými vodami superfinálového zápasu. V letošním souboji nervů bude stát na jedné straně mladoboleslavská legenda Petr Novotný a na druhé straně dvojice bývalých hvězd Tatranu Milan Fridrich a Luděk Beneš.

foto: Florbal MB
foto: Florbal MB

Petr Novotný již dokázal Superfinále vyhrát jako hráč i jako trenér. To se mimo něj podařilo pouze Pavlu Brusovi. K této dvojici se nyní může přidat i Milan Fridrich, který již zažil triumf jako kapitán Tatranu a nyní může přidat i trenérský.

Legenda Mladé Boleslavi také může dorovnat Davida Podhráského v počtu superfinálových vítězství. Trenér Chodova je dosud jediným mužem, který se svým týmem ovládl Superfinále dvakrát, navíc se mu to povedlo ve dvou po sobě jdoucích ročnících. Podhráský je zároveň jediným mužem, který odtrénoval více než jedno Superfinále a žádné neprohrál. Ve všech třech případech se může nyní Petr Novotný dotáhnout.

Více než jedno Superfinále absolvovalo v roli trenérů i dalších pět mužů. Vůbec prvním dvojnásobným účastníkem byl Radomír Mrázek. Ten při první účasti neuspěl, ve druhém případě již bral titul. V prvním případě ho předčil Jan Zahalka na lavičce Tatranu. Dnešní expert ČT je jediným trenérem, který do Superfinále dovedl dva týmy. Zatímco poprvé s Tatranem uspěl, s Boleslaví se mu to nepovedlo. Dvakrát vedl Tatran v Superfinále trenér juniorských mistrů světa Jiří Jakoubek. I on bral jednu výhru. Jan Pazdera bral při třech účastech na lavičce Mladé Boleslavi jedno vítězství, ale byl to historicky první titul středočeského giganta. Rekordmanem v počtu účastí je Pavel Brus. Ten vedl svůj tým v superfinálovém zápase čtyřikát, uspěl však pouze jednou. Krom všech zmíněných stanuli na lavičce během Superfinále ještě dva muži. Dnes již trochu zapomenutý Michal Deus dovedl Vítkovice k vítězství, naopak Radim Cepek s Chodovem neuspěl.

A nyní zpět k letošnímu Superfinále. Petr Novotný, kterého v realizačním týmu podporují Petr Kološ a Jiří Stožický, má výhodu, že atmosféru Superflinále již zažil. Na druhou stranu musíme říct, že letos je Boleslav daleko méně stabilní a zranitelnější. Navíc loňské Superfinále na Podvinném Mlýně je trochu jiná káva než našlapaná O2 arena a semifinálová série ukázala, že na lavičce Boleslavi rozhodně nepanuje klid. Na druhé straně bude stát duo Milan Fridrich - Luděk Beneš, podporované Markem Mandlerem. Tatranské legendy sice nemají ligový životopis našlapaný triumfy, ale v letošní sezoně svůj tým naladili skvěle. Milan Fridrich má navíc asistentskou zkušenost z domácího MS, kde byl tlak určitě ještě vyšší. No a Luděk Beneš je ostřílený trenér a mimo jiné majitel medaile z MS juniorů.

Z pohledu na semifinálové série se zdá, že vše hraje do karet Tatranu, který šlape jako dobře promazaný stroj a vyhýbají se mu zranění. A bude to právě mladoboleslavský lodivod, který bude muset naladit svůj tým tak, aby dokázal využít svých zkušených borců a přetlačil širokou sestavu Střešovic. Pokud se mu to podaří, stane se nejúspěšnějším mužem v historii superfinálových bitev!

ročník   vítěz x poražený

11/12 Jan Zahalka (Tatran) x Radomír Mrázek (Vítkovice)

12/13 Radomír Mrázek (Vítkovice) x Radim Cepek (Chodov)

13/14 Michal Deus (Vítkovice) x Jiří Jakoubek (Tatran)

14/15 Jiří Jakoubek (Tatran) x Jan Zahalka (Boleslav)

15/16 David Podhráský (Chodov) x Pavel Brus (Vítkovice)

16/17 David Podhráský (Chodov) x Jan Pazdera (Boleslav)

17/18 Jan Pazdera (Boleslav) x Pavel Brus (Vítkovice)

18/19 Pavel Brus (Vítkovice) x Jan Pazdera (Boleslav)

20/21 Petr Novotný (Boleslav) x Pavel Brus (Vítkovice)