Co přinesou změny u reprezentací?

15.12.2021

V úterý 14. prosince vedení Českého florbalu oznámilo sérii změn týkající se mužských reprezentací. Už od soboty bylo jasné, že Fin Petri Kettunen nebude u mužského národního týmu pokračovat a všechny indicie směřovaly k současnému sportovnímu řediteli Sparty Jaroslavu Berkovi. Tato skutečnost se následně potvrdila. Kouč aktuálních juniorských mistrů světa dostal smlouvu a 5 let, takže by měl absolvovat hned 3 světové šampionáty. Berka se zároveň stal sportovním manažerem reprezentací a v průběhu následujících 6 měsíců opustí svou funkci ve Spartě, kde by ho dle našich informací měl nahradit Jan Pazdera.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

K mužské reprezentaci Berku doprovodí trio Pavel Brus, Joonas Naava a Marek Vojta. Vytvoří tak historicky nejširší trenérský tým. Finský odborník a Marek Vojta, kterého si Berka přivedl už do Sparty, již mají se spoluprací s havířovským rodákem zkušenosti z juniorské reprezentace. Otázkou bude zařazení Pavla Bruse. Několik zdrojů ze severní Moravy nám pod podmínkou anonymity sdělilo, že vítkovický trenér sám sebe vidí minimálně na úrovni hlavního trenéra. Právě Pavel Brus byl hodně diskutovaným jménem při volbě, ale jeho angažmá bránila podmínka o nepůsobení v klubu i reprezentaci zároveň. Pro asistenty žádná taková podmínka neplatí a Jaroslav Berka ho z pozice sportovního manažera reprezentací může zaštítit. Je tedy docela možné, že podobná konstrukce je připravena. Jaroslav Berka je bez diskuze zdatným manažerem, ale dospělý tým vedl ve své kariéře pouze 4 sezony a v těchto ročnících dovedl Spartu na 6., 7., 7. a 9. místo. Naopak na reprezentační úrovni je jeho vizitka skvělá. Obě juniorská zlata nesou jeho výrazný podpis. Ať už budou role jakékoliv, věřme, že realizační tým bude fungovat a využije aktuální vlnu ve svůj prospěch.

Pojďme ještě k reprezentaci juniorů, která začala cestu za zlatým hattrickem. Na konci září byl u týmu potvrzen právě Berka, což mimochodem značí, že původní myšlenky reprezentační komise opravdu směřovali jinam. Nyní se role lodivoda ujímá liberecký patriot Matěj Klucho. O jeho odbornosti na úrovni mládeže nelze moc pochybovat. Na úrovni výběrů se pohybuje dlouhodobě a hráčské podhoubí zná skvěle. Nicméně se zde opět podařilo vytvořit situaci, která minimálně na úrovni TOP4 zemí nemá obdoby. Matěj Klucho totiž stále nastupuje v Superlize a na hřišti tedy potkává prakticky všechny své svěřence. Je samozřejmě možné, že součástí smlouvy je nějaká dohoda o ukončení kariéry po skončení sezony, ale rozhodně to není standardní krok. Zbytek realizačního týmu juniorské reprezentace nebyl oznámen, ale lze očekávat, že se na jejím vedení bude nadále podílet Jan Pazdera a patrně přibude minimálně ještě jedno jméno.

Ať už si o změnách myslíme cokoliv, jednoznačně se jedná o kroky, které jdou po tzv. České cestě, což je dlouho tvořený materiál, který Český florbal vytváří pod vedením Jiřího Jakoubka. Zda bude Česká cesta úspěšná, na to si musíme počkat, ale našlápnuto je slušně!