36. týden: Federální derby i úřadující koronavirus

07.09.2020

První týden září je pryč a my jsme opět sepsali krátké ohlédnutí, které se tentokrát věnuje reprezentačním akcím, postupu koronaviru i startu 1. ligy.

foto: Český florbal
foto: Český florbal

Federální derby 

V tradičním reprezentačním čase se měl původně odehrát minuturnaj za účasti Finska a Švýcarska. Vzhledem k okolnostem nakonec došlo na souboje se Slovenskem, které sice přinášejí pocit derby, ale sportovně samozřejmě nedosahují kvality zápasů TOP4.

Muži své zápasy vyhráli 6:1 a 10:3, ale žádný uragán to nebyl. Na druhou stranu po tak dlouhé pauze se to ani nedalo očekávat. Dařilo se především první formaci ve složení Rýpar, Langer, Beneš, Němeček, Vítovec, jejíž členové během víkendu nasázeli 11 branek ze 17 (včetně přesilovek). Spolehnout se dalo také na dvojici Tom Ondrušek a Patrik Dóža, která však odehrála pouze 1. zápas. Pokud se bude hrát říjnový turnaj EFT, budou muset ostatní hráči hodně přidat a odložení MS na příští rok je pro nás spíše výhoda.

Ženy rozstřílely Slovenky 13:1 a 10:3. Opět se ukázalo, že se Slovenky nijak výrazně nepřibližují. Samozřejmě jejich sestava čítala mnoho absencí, ale především jejich hra v obranném pásmu je velmi špatná. Naopak Češky si utkání užívaly, což se nejvíce dá říci o debutantkách, které si jedna po druhé připisovaly premiérové body i góly. Zajímavostí, pro český florbal trochu příznačnou, je nastoupení Kristýny Lechnerové, která se tak přidala do zástupu hráčů a hráček, kteří nastoupili v seniorské reprezentaci dříve než v nejvyšší české soutěži.

Koronavirus začíná ovlivňovat soutěže i reprezentaci

Všichni jsme věděli, že to přijde. Přesto je to vždy nepříjemné překvapení. Aktuálně máme v karanténě prakticky celý tým superligových Pardubic, který si proto odložil první dvě ligová kola. Do 1. ligy pak nenaskočí ani Kladno, které si z preventivních důvodů odložilo zápas s Letkou. V průběhu soustředění juniorské reprezentace se bohužel objevil pozitivní test u jednoho z členů realizačního týmů. Soustředění bylo ukončeno a část týmu poslána do karantény.

1. liga odstartovala

I bez Kladna a Letky odstartovala druhá nejvyšší soutěž a první kolo přineslo několik zajímavých výsledků. Karlovy Vary, které byly v minulé sezóně doma prakticky neporazitelné, podlehly Ústí, které tak hned na úvod získalo cenný skalp. Za překvapení se dá považovat i domácí ztráta dvou bodů Chomutova, který nestačil na havířovský Slovan, a domácí prohra Znojma s Českými Budějovicemi. Naopak rázně do ligy nakročili brněnští Bulldogs, když rozstříleli Gullivers 11:2.