44. týden: Češi jsou v SSL vidět

01.11.2020

V tomto týdnu zasáhla florbalový svět špatná zpráva ze Švédska, kterou nikdo nečekal. Švédi začínají omezovat své florbalové soutěže. Týká se to především mládeže a určitých regionů, ale je více než pravděpodobné, že ani obě nejvyšší soutěže nezůstanou uchráněny. Posledním ostrovem elitního florbalu tak zůstává Finsko, ale i zde už bylo několik zápasů odloženo.

Švédsko: Forman skočil vedle Nilssona!

Mužská SSL byla tentokrát roztažena do celého týdne. Úterý nabídlo exhibici Albina Sjögrena, který se na vítězství Storvrety 10:5 podílel bilancí 4+2. Středa pak nabídla českému fanouškovi radost v podobě premiérové branky Filipa Formana, o které jsme psali v samostatném článku, ale také výhru Linköpingu, na které se bilancí 1+1 podílel kapitán týmu Matěj Jendrišák. Překvapivé dva body bralo Habo, které v prodloužení přetlačilo Helsingborg a připravilo mu tak první ztrátu v sezóně.

Páteční večer patřil zápasu týmů s českým zastoupením. Pixbo vedlo, ale nakonec muselo dotahovat náskok soupeře, na kterém se jednou brankou podílel i Jakub Bína. Na straně domácích lišek se na dvou brankách včetně té vyrovnávací podílel Marek Beneš. Zápas nakonec ve prospěch Dalenu rozhodl v prodloužení Akerlund.

Nedělní nášup sedmi zápasů přinesl posun Kalmarsundu do čela souteže. Kalmar přetlačil Helsingborg 8:7, Filip Forman nastoupil v elitní formaci a připsal si asistenci hned na první branku svého týmu. Na lavičce se poprvé objevil i Jan Malič. První místo uvolnila Storvreta, která v prodloužení podlehla Linköpingu. Jednou brankou se na tom podílel i Matěj Jendrišák. Svou premiérovou branku v SSL zaznamenal v dresu Höllvikenu Jonáš Kreysa, ale pouze tím mírnil prohru na hřišti Falunu. Pixbo zapomnělo na prohru s Dalenem a rozstřílelo Sirius na jeho hřišti. Marek Beneš k tomu přispěl dvěma doby (1+1). Dalen zvítězil tentokrát bez bodové pomoci Čechů a nebodoval ani Mikuláš Krbec, který se poprvé objevil v sestavě Växjo.

V ženské SSL se stále trápí Malmö. Tentokrát podlehlo Siriusu a Tereza Urbánková se opět bodově neprosadila. Naopak první gól v SSL si připsala Michaela Mlejnková a pomohla Lund IBK k prvnímu bodu v letošní sezóně. České hvězdy v dresu Pixba měly tento víkend volno, neboť utkání bylo kvůli opatřením ve Švédsku odloženo.

Finsko: TPS na vlně, řádil Kailiala!

Už pracovní týden nabídl několik zajímavých zápasů. Hned v pondělí nabídl Nova Sport televizní zápas Nokianu proti Oilers, který nabídl rozuzlení až v nájezdech. Ty lépe zvládl tým z Espoo a stále se drží hodně blízko čela tabulky. Nokian si pak zahrál i ve čtvrtek, kdy si spravil chuť na hřišti Tiikeritu. Středa přinesla střet SPV a Classicu, ve kterém hosté potvrdili svou dominanci a zvítězili 7:3. I v pátek ukázali svou sílu Oilers, kteří rozstříleli Steelers 12:2. Stejný večer nabídl i vyrovnaný souboj Indians a EräViikingit, který domácí vyhráli v prodloužení. Z šestice českých hráčů, kteří jsou aktuálně v obou klubech, nenastoupil ani jeden.

Sobota nabídla kvarteto zápasu, z čehož nejzajímavější byl střet ambiciózního týmu LaSB s Happee. Přes veškerou snahu Petera Kotilainena (0+3) brali všechny tři body domácí a posunuli se na druhé místo tabulky F-liigy. TPS zvítězilo na hřišti Welhotu 13:2 a kapitán Kailiala si připsal hned pět branek. TPS hrálo i v neděli a opět úspěšně. Na výhře 8:4 nad OLS si Miko Kailiala si připsal další tři body a během víkendu tak své konto rozšířil o devět bodů (6+3).