3 x 15 minut! Správná cesta pro florbal?

06.06.2022

V posledních dnech a týdnech se hodně mluví o potencionální změně formátu elitních florbalových zápasů na hrací čas 3 x 15 minut a s tím souvisejícím zúžením soupisek. Odehrála se tak nedávná kvalifikace pro MS 2022, v červenci se zkrácená hrací doba využije i na Světových hrách v USA a začíná se nahlas mluvit o tom, zda to není směr, kterým by se měl světový florbal vydat.

foto: IFF
foto: IFF

Poprvé se tento formát využil v roce 2017 při Světových hrách v Polsku. Tehdy šlo i jistý ústupek pořadatelům, aby se florbal na tuto mezinárodní akci vůbec mohl podívat, neboť počty účastníků podobných multisportovních akcí nejsou nafukovací. Od té doby se hrací čas 3 x 15 minut začal testoval v různých soutěžích napříč světem pod názvem Future Floorball. U nás se takto odehrála například pohárová soutěž žen.

Na podzim 2022 by měl přijít čas, kdy by se mělo testování vyhodnotit a následně může přijít i razantní změna. Především ve Finsku a Švédsku dávají nahlas najevo, že se jim tato případná změna vůbec nelíbí. Diskuze již začínají i v Česku a zatím se zdá, že většina je také proti.

Jako výhody zkráceného času a užší soupisky jsou prezentovány především vyrovnanější výsledky a zmenšení propasti mezi nejlepší čtyřkou a zbytkem světa, větší šance se prosadit v televizi, větší vytíženost nejlepších hráčů a třeba i větší tlak na hráče prostřednictvím konkurence. Na druhé straně stojí jako hlavní argument, že by takový krok úplně změnil podstatu florbalu. Týmy by mohly začít hrát bezpečněji a mnoho hráčů by mohlo od florbalu odejít. Často se také mluví o tom, že to je vstřícný krok vůči slabým místo toho, aby na ně byl vytvářen tlak se zlepšovat.

Pro švédský server Innebandymagazinet promluvil k tématu generální sekretář IFF John Liljelund. Ten přiznává, že testovací období nebylo bezproblémové a velký vliv na to měl i Covid. Dle jeho slov bude po skončených kvalifikacích provedeno vyhodnocení a poslední zkouškou budou Světové hry, i když tam má florbal pouze 14 hráčů, protože více míst od pořadatelů nedostal.. Rada IFF na základě všech analýz a obecné diskuse sestaví návrh do října, protože návrh bude členským státům zaslán 30 dní před konferencí IFF, která se bude konat 12. listopadu v Curychu.

Jako nejpravděpodobnější varianta se zdá být prodloužení testovacího období, ale s jistotou to tvrdit nelze. Například i proto, že při hlasování mají na půdě IFF všichni členové jeden hlas, přestože Švédsko má přes 100 tisíc licencovaných hráčů a třeba Srbsko jen 30. A právě vzpoura "malých" by mohla způsobit, že třeba již MS v roce 2024 se bude hrát na 3 x 15 minut.

Líbilo by se vám to?